C. i kr. mornarička sekcija

C. i kr. mornarička sekcija (njem. k.u.k. Marinesektion) bila je jedan od odsjeka Ministarstva rata Austro-Ugarske s odgovornošću promicanja interesa C. i kr. ratne mornarice. Sastojala se od upravnog ogranka u Beču, podređenog zapovjedništva flote u Puli, najvećoj ratnoj luci tj. glavnom uporištu flote mornarice, te ostalih služba u zemlji i inozemstvu.

Planovima mornarice za osnutak zasebnog Ministarstva mornarice glavna prepreka bila je Austro-ugarska nagodba iz 1867. koja je predviđala samo tri zajednička ministarstva odgovorna za cijelu Dvojnu Monarhiju. Ugarski političari nisu željeli četvrto zajedničko ministarstvo. Mornaričkim poslovima stoga se trebalo upravljati u več postojećem Ministarstvu rata, pa su oni uglavnom bili koncentrirani unutar Mornaričke sekcije. (Sekcija je i danas u Austriji uobičajen termin za organizacijske jedinice u ministarstvu koje su izravno podložne ministru.)

Načelnici Mornaričke sekcije i mornarički zapovjedniciUredi

Obje funkcije bile su do 8. veljače 1917. godine u personalnoj uniji.[1] Pred austrijskom i ugarskom delegacijom (odnosno pojedinim parlamentima) u odvojenim sjednicama za izradu proračuna za C. i kr. mornaricu načelnik sekcije imao je pravo na odlučivanje, izravno obraćanje te odgovaranje na upite delegiranih, kao da je ministar.

ZgradaUredi

 
Zgrada Mornaričke sekcije C. i kr. Ministarstva rata u Beču 3., Vordere Zollamtsstraße 9; na fasadi između 1. i 2. kata grbovi austrijskih lučkih gradova u boji.

Mornarička sekcija nalazila se u jednoj uglovnici s dvama ulazima u 3. bečkom općinskom okrugu Landstraßeu u Vordere Zollamtstraße 9 tj. Marxergasse 2.

Zgrada je podignuta 1908. prema planovima arhitekta Theodora Bacha i mornaričkog nadinženjera Camilla Flata. U visini prvoga kata na fasadi se nalaze emajlirani grbovi 16 jadranskih luka Monarhije. Nakon 1925. zgrada je udomljavala generalnu direkciju Austrijskih saveznih šuma koja se u međuvremenu preselila u Purkersdorf. Danas se u zgradu nalazi Savezni institut za agrarnu ekonomiju. Na njezinu izvornu funkciju podsjeća samo ploča na ulazu.

 
Zgrada C. i kr. mornaričke sekcije u Beču 1910. godine na povijesnoj razglednici.

Sljedeći strukturni podatci odnose se na stanje u ljeto 1914. upravo prije početka Prvog svjetskog rata.

Službe i zapovjedništva u BečuUredi

Ministarstvo rata, Mornarička sekcijaUredi

(Beč III. okrug, Marxergasse 2)

zapovjednik mornarice i načelnik Mornaričke sekcije Ministarstva rata

ordonans: upražnjeno

zamjenik zapovjednika mornarice

ađutant: poručnik bojnoga broda Franz Hild von Galanta

pridruženi zastavni časnik

osobni ađutant: poručnik bojnoga broda Alfred Liebler von Asselt

  • ured prezidija
predstojnik: kapetan bojnoga broda Viktor Wickerhauser

osobni podatci svih aktivnih zastavnih i stožernih časnika, redovi i počasti, poslovi trgovinske politike, mornarički atašei, vojna služba i disciplina općenito, pravila i instrukcije, uvježbavanje časnika i ljudstva, aktivni i neaktivni brodovi, sistematizacija stanja ljudstva,[3] mornaričke škole, hidrografske prirode, uvjeti statuta i organskih propisa, odnosi s javnošću[4]

  • operativni ured
predstojnik: kapetan bojnoga broda Alfred Cicoli

mobilizacija, operacije flote, program uvođenja u službu, instrukcije za zapovjednike na moru, vježbe eskadre,[5] pomorska taktika, signalizacija, telegrafija, opremanje flote, opisivanje obale, evidencija flote, arhiv, povijest

  • I. poslovna skupina
predstojnik: kapetan bojnoga broda Ottokar Schubert
1. odjel
predstojnik: kapetan fregate Benno von Millenkovich

Osobni podatci svih ostalih popisanih osoba (s izuzetkom zastavnih i stožernih časnika te stožernih nadčasnika), evidencija osoblja, evidencija stanja, redakcija rangovnih i organizacijskih popisa te osobnih službenih listova, uniformiranje

2. odjel
predstojnik i istodobno ravnatelj ureda: kapetan korvete Moritz Bauer

dopuna ljudstva i osobnih podataka, stipendije za sinove mornaričkih članova o stanju ljudstva

3. odjel
predstojnik: mornarički nadkomesar 1. klase Franz Lovisoni


  • II. poslovna skupina
predstojnik: kapetan bojnoga broda Franz Teichgräber
4. odjel
predstojnik: kapetan bojnoga broda Franz Lauffer
5. odjel
predstojnik: građevinski nadinženjer 1. klase Alfred Januš
6. odjel
predstojnik: mornarički nadkomesar 1. klase Karl Paur
  • 7. odjel
predstojnik: generalni auditor Leopold Veigl
  • VIII. odjel
predstojnik: mornarički generalni povjerenik Wenzel Jiřik
  • IX. odjel
predstojnik: mornarički generalni stožerni liječnik Dr. Martin Wolf

mornarička sanitetska služba, sanitetska izvješća

Služba kontrole materijala u BečuUredi

  • predstojnik:
kontraadmiral Erwin Raisp Edler von Caliga
mornarički nadkomesar 1. klase Emil Baader
 
Grb C. i kr. mornarice 1915–1918

Mornarički centralni arhiv u BečuUredi

  • predstojnik:
kapetan bojnoga broda Gustav Dassenbacher

Službe i zapovjedništva u PuliUredi

Lučki admiralat u PuliUredi

lučki admiral i zapovjednik ratne luke:

adlatus lučkog admirala: kontraadmiral Gottfried Freiherr von Meyer-Hohenberg
osobni ađutant lučkog admirala: poručnik fregate Heinrich Fontaine von Felsenbrunn

Vojni odjel

predstojnik: kapetan bojnoga broda Dragutin von Prica

Mobilizacijski odjel

predstojnik: kapetan korvete Wenzel Milfait

Telegrafski biro

predstojnik: kapetan korvete Alfred Wilhelm

Sanitetski odjel

predstojnik: mornarički nadstožerni liječnik 1. klase dr. Jarolav Okunieski

Ekonomsko-administrativni odjel

predstojnik: mornarički nadkomesar 1. klase Karl Graf

Pravni referent i vojni odvjetnik: nadporučnik-auditor Maximilian Neumayer

Mornarička blagajna

blagajnik: mornarički nadkomesar 3. klase Julius Sigharter

Mornarski zbor u Puli

  • zapovjednik: kapetan bojnoga broda Kamillo Teuschl
  • zapovjednik I. Mornarskog depoa: kapetan fregate Franz Budik
  • zapovjednik II. Mornarskog depoa: kapetan fregate August Brühl
  • zapovjednik III. Mornarskog depoa: kapetan korvete Karl Stahlberger
  • zapovjednik Mornarskog detašmana u Trstu: poručnik bojnoga broda Max Honsell

Strojarska škola u Puli

  • zapovjednik: kapetan bojnoga broda Alois Schusterschitz

Mornarička pučka i građanska škola za dječake u Puli

  • direktor: Alois Kofjatsch

Mornarička pučka i građanska škola za djevojke u Puli

  • direktor: Wenzel Fucke

Hidrografski zavod u Puli

  • direktor: kapetan bojnoga broda Wilhelm von Kesslitz
predstojnik zvjezdarnice: kapetan fregate Cäsar Arbesser von Rastburg
predstojnik geofizičke službe: kapetan korvete Theodor Haas von Kattenburg
predstojnik spremišta instrumenata: kapetan korvete Emil Müller
predstojnik spremišta pomorskih karata: kapetan bojnoga broda Hugo Kuschel

Mornarička bolnica u Puli

  • zapovjednik: mornarički nadstožerni liječnik 1. klase dr. Georg Kugler
  • zapovjednik sanitetske službe: poručnik bojnoga broda Karl Jirku

Mornarička provijantna služba u Puli

  • predstojnik: kapetan bojnoga broda Johann Freiherr von Hauser

Mornarička odjevna služba u Puli

  • ravnatelj: Fregattenkapitän Fidelis Zeschko

Mornarički pritvor u Puli[6]

  • zapovjednik: kapetan korvete Karl Trevani

Zapovjedništvo pomorskog arsenala u PuliUredi

  • zapovjednik arsenala: viceadmiral Paul Fiedler
  • zamjenik zapovjednika arsenala: kontraadmiral Alexander Hansa
ađutant: poručnik bojnoga broda Heinrich Freiherr von Levetzow
  • upravni direktor: mornarički nadkomesar 1. klase Franz Roland
  • direkcija oružarnice: kapetan fregate Josef Debellich
  • lučki depo: poručnik bojnoga broda Johann Paulin
  • direkcija torpiljarki: kapetan fregate Theodor Edler von Gottstein
  • takelažna direkcija: kapetan fregate Alexander Dragojlov
  • arsenalska komisija: predsjednik kapetan korvete Gustav Schwarz
  • brodograđevna direkcija: brodograđevni nadinženjer 1. klase Theodor Novotny
  • strojograđevna direkcija: strojograđevni nadinženjer 1. klase Hugo Herrmann
  • topnička direkcija: topnički nadinženjer 1. klase Hugo Fiebinger
  • kemijski laboratorij: mornarički nadkemičar 2. klase dr. (phil.) Franz Aigner
  • mornarički municijski etablisman: kapetan bojnoga broda Otto Balzar
  • glavni magazin: mornarički nadkomesar 3. klase Viktor Lehner
  • šegrtska i radnička škola: brodograđevni inženjer 1. klase Rudolf Hermann

Mornarička građevinska služba u PuliUredi

  • direktor: general-bojnik Franz Stejnar

Mornaričko-tehničko komitet u PuliUredi

  • predsjednik: viceadmiral Maximilian Njegovan
  • zamjenik: kontraadmiral Napoleon Louis Edler von Wawel
  • 1. odjel
predstojnik: najviši strojograđevni inženjer Franz Pitzinger
  • 2. odjel
predstojnik: najviši strojograđevni inženjer Anton Tonsa
  • 3. odjel skupine A
predstojnik: kapetan bojnoga broda Ludwig von Camerloher
  • 3. odjel skupine B
predstojnik: najviši mornarički topnički inženjer Eduard Seidler
  • 4.odjel
predstojnik: kapetan korvete Karl Hirsch

5. odjel

predstojnik: kapetan fregate Artur Primavesi
  • 6. odjel
predstojnik: najviši elektroinženjer Moritz Rammetsteiner
  • 7. odjel
predstojnik: kapetan fregate Otto Herrmann
  • 8. odjel:
kapetan korvete Karl Reichenbach

Mornarički evidencijski biro u PuliUredi

  • predstojnik: kapetan bojnoga broda Peter Ritter Gisbeck von Gleichenheim

Mornaričkotehnička kontrolna komisija u PuliUredi

  • predsjednik: kapetan bojnoga broda Emil Conte Smecchia

Mornarički superioratUredi

  • mornarički superior: Anton Jackl

Ostale službe u zemljiUredi

Zapovjedništvo pomorskog okruga u TrstuUredi

  • zapovjednik: kontraadmiral Alfred Freiherr von Koudelka
osobni ađutant: poručnik fregate Robert Fischer

Vojni odjel

predstojnik: kapetan fregate Heinrich Freiherr Pergler von Perglas

Tehnički odjel

predstojnik: kapetan fregate Egon Graf Mels-Colloredo

Računovodstveni odjel

predstojnik: mornarički nadkomesar 2. klase Albrecht Paugger

Pomorska transportna uprava u TrstuUredi

  • predstojnik: kapetan fregate Otto Brosch

Mornarička akademija u RijeciUredi

  • zapovjednik: kontraadmiral Richard Ritter von Barry
  • zamjenik: kapetan fregate Wilhelm Buchmayer
ađutant: poručnik bojnoga broda Maximus Wöss

Zapovjedništvo pomorskog okruga u ŠibenikuUredi

  • zapovjednik: kontraadmiral Hugo Zaccaria
osobni ađutant: upražnjeno

Vojni odjel

predstojnik: kapetan korvete Hermann Jobst

Pravni odjel

načelnik-auditor Josef Kahler

Sanitetski odjel

mornarički stožerni liječnik dr. Franz Hauck

Ekonomsko-administrativni odjel

predstojnik: mornarički nadkomesar 2. klase Robert Fiedler

Mornarički detašman u BudimpeštiUredi

  • zapovjednik: poručnik bojnoga broda dr. jur. Tibor Ronay de Osgyán

Zapovjedništvo obrambenog okruga u Herceg NovomUredi

  • zapovjednik: kapetan bojnoga broda Egon Klein

Zapovjedništva regrutacijskog okruga ratne mornariceUredi

Mjesna zapovjedništvaUredi

Službe u inozemstvuUredi

Mornarički detašman u PekinguUredi

  • zapovjednik: poručnik bojnoga broda Hermann Topil

Mornarički detašman u TientsinuUredi

  • zapovjednik: poručnik bojnoga broda Wladimir von Mariašević


IzvoriUredi

LiteraturaUredi

  • k.u.k. Kriegsministerium (Hrsg): Seidels kleines Armeeschema. Dislokation und Einteilung des k.u.k Heeres, der k.u.k. Kriegsmarine, der k.k. Landwehr und der k.u. Landwehr. Seidel & Sohn, Wien, Nr. 76, 1914.

WeblinkoviUredi

Koordinate: 48°12′29″N 16°23′03″E / 48.207955°N 16.384179°E / 48.207955; 16.384179