Europsko prvenstvo u rukometu - Hrvatska 2018.

Trinaesto europsko prvenstvo u rukometu održalo se od 12. do 28. siječnja 2018. godine u Hrvatskoj.

Europsko prvenstvo u rukometu - Hrvatska 2018.
Euro 2018. Hrvatska.png
Podatci o turniru
Domaćin Flag of Croatia.svg Hrvatska
Vrijeme održavanja 12. siječnja28. siječnja 2018.
Broj momčadi 16 
Dvorane (u 4)
Plasmani
Prvaci Gold medal blank.svg Flag of Spain.svg Španjolska
Drugoplasirani Silver medal blank.svg Flag of Sweden.svg Švedska
Trećeplasirani Bronze medal blank.svg Flag of France.svg Francuska
Četvrtoplasirani Flag of Denmark.svg Danska
Statistika
Odigrano utakmica 47
Ukupno pogodaka 2.563  (54,53 po utakmici)
Ukupno gledatelja 263.209  (5.600 po utakmici)
Najbolji strijelac Flag of the Czech Republic.svg Ondřej Zdráhala (55 pogodaka)
Najbolji igrač Flag of Sweden.svg Jim Gottfridsson
2016.
2020.

Hrvatska je domaćinstvo dobila na 12. Kongresu EHF-a održanom u Dublinu 20. rujna 2014. godine. Za organizaciju turnira još su se natjecale Norveška i Švedska, međutim kako su iste dobile zajedničko domaćinstvo (s Austrijom) EHF Eura 2020., Hrvatska je ostala kao jedini kandidat.[1] Bio je to drugi put da je Hrvatska organizirala EHF Euro, nakon turnira 2000. godine. Turnir 2018. godine bio je posljednji sa 16 reprezentacija, s obzirom da je EHF dogovorila proširenje turnira na 24 reprezentacije od 2020. godine.

Španjolska je osvojila prvenstvo, pobijedivši u finalu Švedsku. Francuska nije uspjela obraniti naslov, nego je Danskoj uzela broncu. Domaćin - Hrvatska, u vodstvu Line Červara, minimalnom je pobjedom nad Češkom (28:27) osvojila peto mjesto.

Izbor domaćinaUredi

Kandidature za domaćinstvo Eura 2018. godine inicijalno su poslale tri zemlje – Hrvatska, Norveška i Švedska.[2] Sve tri zemlje već su ranije bili domaćini turnira; Hrvatska je to bila 2000. godine, Švedska dvije godine kasnije, a Norveška tokom 2006. godine. I dok je Hrvatska predala kandidaturu samo za turnir 2018. godine, Norveška i Švedska su, uz Austriju i Dansku, predale kandidature i za turnir 2020. godine.

Odluka o domaćinstvu zakazana je za 12. Kongres EHF-a, koji se 19. i 20. rujna 2014. godine održao u Dublinu.[3] Kako je izvršni odbor odlučio da će Norveška i Švedska, zajedno s Austrijom, biti domaćini EHF Eura 2020. godine, Hrvatska je efektivno ostala jedini kandidat za domaćinstvo turnira 2018. godine, što je potvrdio i izvršni odbor.[4][5]

DvoraneUredi

Zagreb Split


Arena Zagreb
Kapacitet: 15 024
Spaladium Arena
Kapacitet: 10 941
   
Varaždin Poreč
Športska dvorana Varaždin
Kapacitet: 5 000
Športska dvorana Žatika
Kapacitet: 3 700
 

KvalifikacijeUredi

Ukupno 38 zemalja je pristupilo kvalifikacijskom procesu, koji se odvijao u dvije faze. U prvoj fazi je sudjelovalo ukupno devet zemalja koje su po svom rangu najlošije na EHF-ovoj ljestvici. Te su zemlje raspoređene u tri jakosne skupine i ždrijebane u tri skupine po tri reprezentacije, a svaka je reprezentacija međusobno igrala dva puta. Iz tih su skupina dalje prolazile samo prvoplasirane momčadi, u ovom slučaju Belgija, Luksemburg i Rumunjska.

Te su tri reprezentacije odlazile u play-off fazu, gdje su se za prolaz borile protiv tri najlošije plasirane momčadi iz gornjeg dijela ždrijeba, odnosno Finskom, Izraelom i Turskom. Nakon ždrijeba parova, odigrale su se dvije utakmice, a reprezentacija s ukupno boljim rezultatom iz te dvije utakmice je išla u drugu kvalifikacijsku fazu. Play-off faza je zaključena 10. travnja 2016. godine, a u drugu fazu su išle Belgija, Finska i Rumunjska.

U drugoj fazi je sudjelovalo ukupno 28 reprezentacija, raspoređenih u četiri jakosne skupine, a ždrijebanih u sedam skupina po četiri reprezentacije. U skupinama je svaka reprezentacija međusobno igrala dva puta, a dvije najbolje plasirane momčadi nakon svih odigranih utakmica izborile su nastup na Euru 2018. godine. Njima se također pridružila i najbolje plasirana treća ekipa iz svih sedam skupina, što je u ovom slučaju bio Island.

Nastup na završnom turniru je, kroz kvalifikacije, izborilo ukupno 15 zemalja, a samo je Hrvatska, kao domaćin, bila direktno plasirana. Sve ostale zemlje morale su svoj nastup izboriti kroz kvalifikacije.

Kvalificirane momčadiUredi

Država Kvalificirala se kao Datum kvalifikacije Prijašnji nastupi
  Hrvatska 00Domaćin 0020. rujna 2014. 122 (1994., 1996., 1998., 2000., 2002., 2004., 2006., 2008., 2010., 2012., 2014., 2016.)
  Španjolska 00Pobjednik 3. kvalifikacijske skupine 006. svibnja 2017. 122 (1994., 1996., 1998., 2000., 2002., 2004., 2006., 2008., 2010., 2012., 2014., 2016.)
  Njemačka 00Pobjednik 5. kvalifikacijske skupine 006. svibnja 2017. 112 (1994., 1996., 1998., 2000., 2002., 2004., 2006., 2008., 2010., 2012., 2016.)
  Švedska 00Pobjednik 6. kvalifikacijske skupine 006. svibnja 2017. 112 (1994., 1996., 1998., 2000., 2002., 2004., 2008., 2010., 2012., 2014., 2016.)
  Danska 00Pobjednik 1. kvalifikacijske skupine 0014. lipnja 2017. 112 (1994., 1996., 2000., 2002., 2004., 2006., 2008., 2010., 2012., 2014., 2016.)
  Francuska 00Pobjednik 7. kvalifikacijske skupine 0014. lipnja 2017. 122 (1994., 1996., 1998., 2000., 2002., 2004., 2006., 2008., 2010., 2012., 2014., 2016.)
  Mađarska 002. mjesto 1. kvalifikacijske skupine 0015. lipnja 2017. 102 (1994., 1996., 1998., 2004., 2006., 2008., 2010., 2012., 2014., 2016.)
  Srbija 002. mjesto 2. kvalifikacijske skupine 0015. lipnja 2017. 42 (2010., 2012., 2014., 2016.)
  Bjelorusija 00Pobjednik 2. kvalifikacijske skupine 0015. lipnja 2017. 42 (1994., 2008., 2014., 2016.)
  Crna Gora 002. mjesto 6. kvalifikacijske skupine 0017. lipnja 2017. 32 (2008., 2014., 2016.)
  Norveška 002. mjesto 7. kvalifikacijske skupine 0017. lipnja 2017. 72 (2000., 2006., 2008., 2010., 2012., 2014., 2016.)
  Slovenija 002. mjesto 5. kvalifikacijske skupine 0017. lipnja 2017. 102 (1994., 1996., 2000., 2002., 2004., 2006., 2008., 2010., 2012., 2016.)
  Austrija 002. mjesto 3. kvalifikacijske skupine 0017. lipnja 2017. 22 (2010., 2014.)
  Češka 002. mjesto 4. kvalifikacijske skupine 0018. lipnja 2017. 82 (1996., 1998., 2002., 2004., 2008., 2010., 2012., 2014.)
  Sjeverna Makedonija 00Pobjednik 4. kvalifikacijske skupine 0018. lipnja 2017. 42 (1998., 2012., 2014., 2016.)
  Island 003. mjesto 4. kvalifikacijske skupine 0018. lipnja 2017. 92 (2000., 2002., 2004., 2006., 2008., 2010., 2012., 2014., 2016.)

ŽdrijebUredi

Ždrijeb se održao 23. lipnja 2017.

Jakosna skupina 1 Jakosna skupina 2 Jakosna skupina 3 Jakosna skupina 4

SudciUredi

26. listopada 2017. EHF je objavio imena 12 sudačkih dvojaca koji će suditi utakmice.[6]

Država Sudci
  Bjelorusija Andrėj Gousko
Siarhej Repkin
  Hrvatska Matija Gubica
Boris Milošević
  Češka Václav Horáček
Jiří Novotný
  Danska Martin Gjeding
Mads Hansen
  Francuska Stevann Pichon
Laurent Reveret
  Njemačka Lars Geipel
Marcus Helbig
Država Sudci
  Litva Vaidas Mažeika
Mindaugas Gatelis
  Sjeverna Makedonija Đorđi Načevski
Slave Nikolov
  Portugal Duarte Santos
Ricardo Fonseca
  Rumunjska Sorin-Laurențiu Dinu
Constantin Din
  Španjolska Óscar Raluy
Ángel Sabroso
  Ruska Federacija Jevgenij Zotin
Nikolaj Volodkov

Natjecanje po skupinama (prvi krug)Uredi

Skupina AUredi

     Plasman u drugi krug
     Izbacivanje
Reprezentacija Bod. Ut. Pob. N. Por. Pos. Pri. RP
1.   Švedska 4 3 2 0 1 89 82 +7
2.   Hrvatska 4 3 2 0 1 92 79 +13
3.   Srbija 2 3 1 0 2 76 88 -12
4.   Island 2 3 1 0 2 74 82 -8

Izvor: EHF

Raspored utakmica skupine A:

12. siječnja 2018.
18:15
  Švedska 24:26   Island Spaladium Arena
Gledatelji: 8.700
Suci: Načevski, Nikolov  
Gottfridsson 6 (08:15) Guðmundsson 7
  2×  Izvješće   3× 

12. siječnja 2018.
20:30
  Hrvatska 32:22   Srbija Spaladium Arena
Gledatelji: 11.000
Suci: Geipel, Helbig  
Stepančić, Štrlek 6 (14:09) Nenadić 6
  2×  Izvješće   1× 


14. siječnja 2018.
18:15
  Srbija 25:30   Švedska Spaladium Arena
Gledatelji: 9.500
Suci: Gjeding, Hansen  
Ilić 5 (10:16) Lagergren 5
  1×  Izvješće   2× 

14. siječnja 2018.
20:30
  Island 22:29   Hrvatska Spaladium Arena
Gledatelji: 10.500
Suci: Zotin, Volodkov  
Pálmarsson 5 (13:14) Cindrić 7
 4×  Izvješće   3× 


16. siječnja 2018.
18:15
  Srbija 29:26   Island Spaladium Arena
Gledatelji: 9.800
Suci: Raluy, Sabroso  
Radivojević, Šešum 5 (12:12) Sigurðsson 8
  2×  Izvješće   3× 

16. siječnja 2018.
20:30
  Hrvatska 31:35   Švedska Spaladium Arena
Gledatelji: 11.000
Suci: Horáček, Novotný  
Čupić 7 (12:17) Lagergren 6
  3×  Izvješće   2× 


Skupina BUredi

     Plasman u drugi krug
     Izbacivanje
Reprezentacija Bod. Ut. Pob. N. Por. Pos. Pri. RP
1.   Francuska 6 3 3 0 0 97 82 +15
2.   Norveška 4 3 2 0 1 103 88 +15
3.   Bjelorusija 2 3 1 0 2 80 91 -11
4.   Austrija 0 3 0 0 3 80 99 -19

Izvor:EHF
Pravila poredka: 1) bodovi; 2) međusobni susreti - bodovi 3) međusobna razlika pogodaka 4) međusobni broj postignutih pogodaka 5) razlika pogodaka (Q) Qualified to the phase indicated.

Raspored utakmica skupine B:

12. siječnja 2018.
18:15
  Bjelorusija 27:26   Austrija Športska dvorana Žatika
Gledatelji: 3.100
Suci: Horáček, Novotný  
Kuleš 7 (14:12) Bilyk 8
  3×  Izvješće   2×  1× 

12. siječnja 2018.
20:30
  Francuska 32:31   Norveška Športska dvorana Žatika
Gledatelji: 3.600
Suci: Raluy, Sabroso  
Mahé 8 (15:17) Tønnesen 7
  2×  Izvješće   3× 


14. siječnja 2018.
18:15
  Austrija 26:33   Francuska Športska dvorana Žatika
Gledatelji: 2.900
Suci: Geipel, Helbig  
Weber 5 (12:17) N'Guessan 7
  1×  1×  Izvješće  

14. siječnja 2018.
20:30
  Norveška 33:28   Bjelorusija Športska dvorana Žatika
Gledatelji: 2.500
Suci: Načevski, Nikolov  
Sagosen, Bjornsen, Gullerud 6 (15:12) Karaljok 5
  3×  Izvješće   3× 


16. siječnja 2018.
18:15
  Francuska 32:25   Bjelorusija Športska dvorana Žatika
Gledatelji: 2.300
Suci: Mažeika, Gatelis  
Mem 9 (14:11) Padšyvalaŭ 6
  3×  Izvješće   1×  1× 

16. siječnja 2018.
20:30
  Norveška 39:28   Austrija Športska dvorana Žatika
Gledatelji: 1.600
Suci: Gjeding, Hansen  
Bjørnsen 9 (18:14) Bilyk 9
  2×  Izvješće   3×  2× 


Skupina CUredi

     Plasman u drugi krug
     Izbacivanje
Reprezentacija Bod. Ut. Pob. N. Por. Pos. Pri. RP
1.   Sjeverna Makedonija 5 3 2 1 0 79 77 +2
2.   Njemačka 4 3 1 2 0 82 69 +13
3.   Slovenija 3 3 1 1 1 77 69 +8
4.   Crna Gora 0 3 0 0 3 66 89 -23

Izvor: EHF

Raspored utakmica skupine C:

13. siječnja 2018.
17:15
  Njemačka 32:19   Crna Gora Arena Zagreb
Gledatelji: 8.000
Suci: Pichon, Reveret  
Gehsheimer 9 (17:09) Lipovina 7
  3×  1×  Izvješće   2× 

13. siječnja 2018.
19:30
  Sjeverna Makedonija 25:24   Slovenija Arena Zagreb
Gledatelji: 11.000
Suci: Dinu, Din  
Manaskov 8 (11:11) Mlakar 4
  4×  Izvješće 11×  4×  1× 


15. siječnja 2018.
18:15
  Slovenija 25:25   Njemačka Arena Zagreb
Gledatelji: 11.000
Suci: Mažeika, Gatelis  
Zarabec 5 (15:10) Gensheimer 7
  4×  1×  Izvješće   4× 

15. siječnja 2018.
20:30
  Crna Gora 28:29   Sjeverna Makedonija Arena Zagreb
Gledatelji: 5.000
Suci: Santos, Fonseca  
Čavor 6 (16:15) Kuzmanovski 5
  2×  1×  Izvješće   2× 


17. siječnja 2018.
18:15
  Njemačka 25:25   Sjeverna Makedonija Arena Zagreb
Gledatelji: 5.100
Suci: Gousko, Repkin  
Weinhold 8 (12:11) Taleski 6
  3×  Izvješće   3× 

17. siječnja 2018.
20:30
  Crna Gora 19:28   Slovenija Arena Zagreb
Gledatelji: 6.200
Suci: Gubica, Milošević  
Ševaljević 6 (13:14) Marguč 6
  3×  Izvješće   2×  1× 


Skupina DUredi

     Plasman u drugi krug
     Izbacivanje
Reprezentacija Bod. Ut. Pob. N. Por. Pos. Pri. RP
1.   Španjolska 4 3 2 0 1 81 65 +16
2.   Danska 4 3 2 0 1 84 75 +9
3.   Češka 4 3 2 0 1 76 86 -10
4.   Mađarska 0 3 0 0 3 77 92 -17

Izvor: EHF

Raspored utakmica skupine D:

13. siječnja 2018.
18:15
  Španjolska 32:15   Češka Športska dvorana Varaždin
Gledatelji: 3.780
Suci: Santos, Fonseca  
Rivera, Entrerríos, Solé 5 (16:09) Kašpárek 5
  1×  Izvješće   2× 

13. siječnja 2018.
20:30
  Danska 32:25   Mađarska Športska dvorana Varaždin
Gledatelji: 5.170
Suci: Gubica, Milošević  
Lauge Schmidt 7 (14:12) Lékai 5
  2×  1×  Izvješće   3× 


15. siječnja 2018.
18:15
  Mađarska 25:27   Španjolska Športska dvorana Varaždin
Gledatelji: 3.470
Suci: Dinu, Din  
Bánhidi 6 (12:13) četiri igrača 4
  4×  Izvješće   4× 

15. siječnja 2018.
20:30
  Češka 28:27   Danska Športska dvorana Varaždin
Gledatelji: 4.100
Suci: Gousko, Repkin  
Zdráhala 8 (15:16) Hansen 7
  3×  Izvješće   2× 


17. siječnja 2018.
18:15
  Češka 33:27   Mađarska Športska dvorana Varaždin
Gledatelji: 3.790
Suci: Pichon, Reveret  
Zdráhala 14 (15:11) Lékai 9
  2×  1×  Izvješće   1× 

17. siječnja 2018.
20:30
  Španjolska 22:25   Danska Športska dvorana Varaždin
Gledatelji: 4.100
Suci: Zotin, Volodkov  
A. Dujšebajev 6 (13:14) Balling 8
  3×  Izvješće   3× 


Natjecanje po skupinama (drugi krug)Uredi

Skupina IUredi

     Plasman u poluzavršnicu
     Za 5. mjesto
     Izbacivanje
Reprezentacija Bod. Ut. Pob. N. Por. Pos. Pri. RP
1.   Francuska 10 5 5 0 0 156 130 +26
2.   Švedska 6 5 3 0 2 136 127 +9
3.   Hrvatska 6 5 3 0 2 147 138 +9
4.   Norveška 6 5 3 0 2 152 144 +8
5.   Bjelorusija 2 5 1 0 4 123 151 −28
6.   Srbija 0 5 0 0 5 136 160 −24
18. siječnja 2018.
18:15
  Srbija 27:32   Norveška Arena Zagreb
Gledatelji: 3.200
Suci: Santos, Fonseca  
Beljanski, Šešum 5 (17:17) Bjørnsen, Sagosen 8
  2×  Izvješće   2× 

18. siječnja 2018.
20:30
  Hrvatska 25:23   Bjelorusija Arena Zagreb
Gledatelji: 8.100
Suci: Zotin, Volodkov  
Mamić, Stepančić 5 (15:12) Jurynok 6
  4×  Izvješće   3×  1× 


20. siječnja 2018.
18:15
  Švedska 17:23   Francuska Arena Zagreb
Gledatelji: 7.100
Suci: Raluy, Sabroso  
Jeppsson 4 (08:10) Sorhaindo 5
  2×  Izvješće   3×  1× 

20. siječnja 2018.
20:30
  Hrvatska 32:28   Norveška Arena Zagreb
Gledatelji: 13.000
Suci: Dinu, Din  
Štrlek 6 (15:13) Sagosen 8
  4×  Izvješće   3× 


22. siječnja 2018.
18:15
  Srbija 30:39   Francuska Arena Zagreb
Gledatelji: 1.700
Suci: Gjeding, Hansen  
Zelenović 7 (12:19) Caucheteux, L. Karabatić 7
  1×  1×  Izvješće  

22. siječnja 2018.
20:30
  Švedska 29:20   Bjelorusija Arena Zagreb
Gledatelji: 1.400
Suci: Horáček, Novotný  
Lagergren, Wanne 4 (16:11) Karaljok, Kuleš 4
  3×  Izvješće   1× 


24. siječnja 2018.
16:00
  Srbija 27:32   Bjelorusija Arena Zagreb
Gledatelji: 1.000
Suci: Raluy, Sabroso  
Nenadić 7 (11:16) Puhoŭski 9
  2×  Izvješće   4× 

24. siječnja 2018.
18:15
  Švedska 25:28   Norveška Arena Zagreb
Gledatelji: 8.100
Suci: Načevski, Nikolov  
Tollbring 6 (11:12) Myrhol 7
  2×  1×  Izvješće   4× 

24. siječnja 2018.
20:30
  Hrvatska 27:30   Francuska Arena Zagreb
Gledatelji: 14.000
Suci: Geipel, Helbig  
Štrlek 6 (13:19) Remili 6
  3×  Izvješće  


Skupina IIUredi

     Plasman u poluzavršnicu
     Za 5. mjesto
     Izbacivanje
Reprezentacija Bod. Ut. Pob. N. Por. Pos. Pri. RP
1.   Danska 8 5 4 0 1 140 123 +17
2.   Španjolska 6 5 3 0 2 142 118 +24
3.   Češka 5 5 2 1 2 113 131 -18
4.   Slovenija 4 5 1 2 2 134 133 +1
5.   Njemačka 4 5 1 2 2 124 126 -2
6.   Sjeverna Makedonija 3 5 1 1 3 114 136 -22
19. siječnja 2018.
18:15
  Njemačka 22:19   Češka Športska dvorana Varaždin
Gledatelji: 2.130
Suci: Gubica, Milošević  
Fäth 8 (9:10) Číp 6
  2×  Izvješće   3× 

19. siječnja 2018.
20:30
  Slovenija 28:31   Danska Športska dvorana Varaždin
Gledatelji: 5.230
Suci: Pichon, Reveret  
Zarabec 6 (14:16) Hansen 11
  2×  Izvješće   2× 


21. siječnja 2018.
18:15
  Njemačka 25:26   Danska Športska dvorana Varaždin
Gledatelji: 3.112
Suci: Gubica, Milošević  
Kühn 6 (09:08) Lindberg 9
  4×  Izvješće   3× 

21. siječnja 2018.
20:30
  Sjeverna Makedonija 20:31   Španjolska Športska dvorana Varaždin
Gledatelji: 3.796
Suci: Gousko, Repkin  
Manaskov, Stoilov 4 (06:15) Gurbindo 6
  3×  Izvješće   3× 


23. siječnja 2018.
18:15
  Slovenija 31:26   Španjolska Športska dvorana Varaždin
Gledatelji: 4.176
Suci: Dinu, Din  
Marguč 5 (13:12) Solé 6
  3×  Izvješće   3×  1× 

23. siječnja 2018.
20:30
  Sjeverna Makedonija 24:25   Češka Športska dvorana Varaždin
Gledatelji: 3.780
Suci: Zotin, Volodkov  
Taleski 5 (13:11) Horák 8
  3×  Izvješće   3×  1× 


24. siječnja 2018.
16:00
  Slovenija 26:26   Češka Športska dvorana Varaždin
Gledatelji: 2.873
Suci: Santos, Fonseca  
Kavtičnik, Marguč, Zarabec 5 (11:12) Zdráhala 9
  3×  Izvješće   2×  2× 

24. siječnja 2018.
18:15
  Sjeverna Makedonija 20:31   Danska Športska dvorana Varaždin
Gledatelji: 2.343
Suci: Mažeika, Gatelis  
Kuzmanovski 6 (12:12) Damgaard 11
  1×  Izvješće   3× 

24. siječnja 2018.
20:30
  Njemačka 27:31   Španjolska Športska dvorana Varaždin
Gledatelji: 1.289
Suci: Pichon, Reveret  
Häfner 5 (13:14) Balaguer 6
  3×  Izvješće   3× 


Kalkulacije i mogućnosti prolaskaUredi

Nakon prvog kruga, a osobito zadnjih dvaju kola drugog kruga stvorile su se mogućnosti u kojima četiri momčadi mogu proći dalje, ali i ispasti.[7][8][9][10][11]

ZavršnicaUredi

  Polufinale Finale
             
   Francuska 23  
   Španjolska 27  
 
       Španjolska 29
     Švedska 23
 
 
Treće mjesto
   Danska 34    Francuska  32
   Švedska 35      Danska  29

PoluzavršnicaUredi

26. siječnja 2018.
18:00
  Francuska 23:27   Španjolska Arena Zagreb
Gledatelji: 6.000
Suci: Načevski, Nikolov  
Sorhaindo 6 (09:15) Solé 7
  3×  Izvješće   3× 

26. siječnja 2018.
20:30
  Danska 34:35 (PR)   Švedska Arena Zagreb
Gledatelji: 9.000
Suci: Geipel, Helbig  
Hansen 12 (14:16) Zachrisson 8
  1×  Izvješće   1× 

Kr.: 28:28 Pr.: 6:7


Utakmica za 5. mjestoUredi

26. siječnja 2018.
15:30
  Hrvatska 28:27   Češka Arena Zagreb
Gledatelji: 3.500
Suci: Raluy, Sabroso  
Horvat 10 (16:10) Zdráhala 13
  4×  Izvješće   3× 


Utakmica za 3. mjestoUredi

28. siječnja 2018.
18:00
  Francuska 32:29   Danska Arena Zagreb
Gledatelji: 6.700
Suci: Dinu, Din  
N. Karabatić 9 (17:14) Lindberg 12
  4×  Izvješće   3× 


Utakmica za 1. mjestoUredi

28. siječnja 2018.
20:30
  Španjolska 29:23   Švedska Arena Zagreb
Gledatelji: 9.000
Suci: Gubica, Milošević  
Balaguer, Solé 5 (12:14) Nielsen 5
  4×  Izvješće   4× 

Konačni plasmanUredi

Pozicija Momčad Napomena
    Španjolska izravan plasman na SP 2019.
    Švedska
    Francuska svjetski prvaci 2017.
4   Danska
5   Hrvatska domaćin
6   Češka
7   Norveška
8   Slovenija
9   Njemačka
10   Bjelorusija
11   Sjeverna Makedonija
12   Srbija
13   Island
14   Mađarska
15   Austrija
16   Crna Gora

O prvenstvuUredi

Na završnoj konferenciji EHF-a u povodu prvenstva predsjednik EHF-a Michael Wiederer:[12]

"Bio sam u sve četiri dvorane i vidio sam navijače iz svih država, medijsko praćenje je bilo dobro, a europski rukomet je zaista dostojno predstavljen svijetu. Na ovom natjecanju u Hrvatskoj sam vidio da rukomet raste, a to pokazuju i uspjesi određenih reprezentacija koje nisu bile među favoritima."

Zanimljivo da, jer je ovo bilo posljednje prvenstvo sa 16 reprezentacija, Hrvatska bila domaćin posljednjem prvenstvu s 12 reprezentacija 2000. godine. Dopredsjednik EHF-a Predrag Bošković iznio je tri važne stvari za razvoj rukometa koje su započele na ovom prvenstvu. To su video tehnologija, rukomet se pokazao "čistim" športom jer su sva doping ispitivanja bila negativna, a EHF je organizirao brojne sastanke Upravnih odbora, Nadzornih odbora, Master Course tečaj za trenere, ždrijeb za Europsko kadetsko prvenstvo i Konferenciju predsjednika europskih saveza.[12]

Prosječno je na svakoj utakmici bilo oko 500 volontera. Prvenstvo je pratilo 1260 predstavnika medija, a prijenos je išao u 175 zemalja kroz 130 medijskih partnera. U usporedbi s prethodnim prvenstvom u Poljskoj, utakmice je pratilo 17% više gledatelja, dok ih je na RTL-u u Hrvatskoj prosječno pratilo 1,2 milijuna gledatelja. Uz veliku praćenost službenog kanala na YouTubeu (više od 2 mil. pregleda) i Snapchatu, na kojem su brojni najbolji potezi s utakmica postali su vrlo viralni pa je tako obrana praznog gola njemačkog igrača Runea Dahmkea pogledana 3 milijuna puta samo na društvenim mrežama ESPN-a u Sjedinjenim Američkim Državama. Uz statistike gledanosti, valja istaknuti i kako je na seminaru trenera u Poreču sudjelovalo 650 rukometnih trenera.[12]

IzvoriUredi

  1. Men's EHF EURO 2018 goes to Croatia. eurohandball.com (engleski). 20. rujna 2014.
  2. NORWAY AND SWEDEN WANT ALL: Candidates for hosting EHF EURO 201 and 2020 announced
  3. DUBLIN PREPARES FOR 12TH EHF CONGRESS
  4. Hrvatska domaćin Europskog prvenstva 2018. godine!
  5. Hrvatska domaćin Europskog prvenstva u rukometu 2018. godine
  6. Referees confirmed for Men's EHF Euro 2018. eurohandball.com (eng.). 26. listopada 2017.CS1 održavanje: nepoznati jezik (link)
  7. Miroslav Herceg: Težak put rukometaša: Evo što Hrvatska sada mora napraviti da bi došla do polufinala!, narod. hr, 16. siječnja 2018. Pristupljeno 23. siječnja 2018.
  8. Miroslav Herceg: Hrvatskoj nije pomoglo ništa: Ovako možemo do polufinala!, 23. siječnja 2018. Pristupljeno 23. siječnja 2018.
  9. Sportski.net: U POSLJEDNJEM KOLU ČEKA NAS PRAVA DRAMA: Ovo su sve kalkulacije koje vode Hrvatsku u polufinale, a prema jednoj čak i Francuzi mogu ispasti s Eura, 22. siječnja 2018. Pristupljeno 23. siječnja 2018.
  10. gol.hr: Kalkulacije uoči okršaja s Francuskom: Kombinacije koje vode Hrvatsku u polufinale, gol.dnevnik.hr, 20. siječnja 2018. Pristupljeno 23. siječnja 2018.
  11. Saša Lugonjić/gol.hr: Čeka nas luda završnica: Hrvatska može proći s pobjedom, remijem, pa čak i porazom!, gol.dnevnik.hr , 21. siječnja 2018. Pristupljeno 23. siječnja 2018.
  12. 12,0 12,1 12,2 narod.hr Pohvale EHF-a na organizaciji Europskog rukometnog prvenstva: ‘U Hrvatskoj sam vidio da rukomet raste’ narod.hr, objavljeno i pristupljeno 27. siječnja 2018.

Vanjske povezniceUredi