Hrvatska republička nogometna liga

Hrvatska republička nogometna liga (također i kao "Hrvatska nogometna liga", "Hrvatska regionalna nogometna liga", "Republička nogometna liga Hrvatske", "Jedinstvena Hrvatska nogometna liga") je bila najviša nogometna liga koju je organizirao "Nogometni savez Hrvatske" u vrijeme Socijalističke Jugoslavije, te je uglavnom predastavljala ligu trećeg stupnja nogometnog prvenstva Jugoslavije.

Hrvatska republička nogometna liga
Sport nogomet
Država Flag of SFR Yugoslavia.svg Jugoslavija
Flag of Croatia (1947-1990).svg SR Hrvatska
Osnovana 1946.
Razina (I. - IV.)
Kupovi
 - domaći Kup maršala Tita
republički kup
podsavezni i međusaveni kupovi

Povijest ligeUredi

Prvo izdanje "republičke lige" je bilo 1946. godine kao dio kvalifikacija za novoformiranu "1. saveznu ligu", koju je osvojio "Hajduk" iz Splita, a Hrvatski nogometni savez ovo priznaje kao službeno prvenstvo Hrvatske. Od sezone 1946./47. do 1951. "Hrvatska republička liga" je bila liga drugog, trećeg i četvrtog stupnja prvenstva Jugoslavije.
U sezoni 1947./48. republička liga nije igrana, nego "Zonske lige prvenstva Hrvatske", sa završnim doigravanjem za prvaka Hrvatske. Slično je bilo i u sezoni 1952. - igrano je pet "podsaveznih", odnosno "zonskih" liga sa doigravanjem za prvaka Hrvatske.
"Hrvataska republička liga" liga potom nije igrana do sezone 1973./74.
Ekvivalent republičke lige je u to vrijeme bio:

  • "Hrvatsko-slovenska liga", igrana u sezonama 1952./53., 1953.,/54. i 1954./55.
  • "Nogometne zone NSJ", igrane u sezonama 1955./56., 1956./57. i 1957./58., kao zamjena za privremeno ukinutu "2. saveznu ligu"
  • "Zonske" i "podsavezne" lige na području NR / SR Hrvatske, kao ligama trećeg stupnja, ispod "2. savezne lige". Također su po završetku liga igrano "Prvenstvo Hrvatske" kao dio kvalifikacija za "2. saveznu ligu", a od 1969. do 1973. godine je igrano i "Amatersko prvenstvo Hrvatske", u kojem su sudjelovola drugoplasirane ili trećeplasirane momčadi "zonskih" liga

"Hrvatska republička liga" je nanovo formirana za sezonu 1973./74. (iako je bila planirana i u 1960.-ima), kao liga trećeg stupnja, te je do sezone 1982./83. igrana kao jedinstvena liga ili u dvije skupine ("Sjever" i "Jug"). Od sezone 1983./84. republička je liga podijeljena u četiri skupine ("Istok", "Sjever", "Zapad" i "Jug"), te se stoga skupine također nazivale i kao "Hrvatska regionalna liga".
U sezoni 1987./88. se formira "Jedinstvena Hrvatska republička liga" kao liga trećeg stupnja, a dotadašnje četiri skupine nose naziv "2. hrvatska republička liga".
Od sezone 1988./89. Jugoslavenski nogometni savez formira "Međurepubličke lige" kao lige trećeg stupnja, te se ukida "Jedinstvena republička liga", a ostaju skupine "2. hrvatske republičke lige", koje u sezoni 1989./90. nanovo nose naziv "Hrvatska republička liga".
Osamostaljenjem Hrvatske, dotadašnji članovi "Hrvatske republičke lige", koji su bili u mogućnosti se natjecati zbog ratnih zbivanja u Hrvatskoj su 1992. godine postali članovi "Prve", "Druge" i "Treće hrvatske nogometne lige".

Prvaci i doprvaciUredi

sezona stupanj
lige
skupina klubova
u ligi
prvak doprvak klubovi u višim ligama napomene
1946. I. 8 Hajduk Split Dinamo Zagreb ligi prethodile kvalifikacije
ujedno kvalifikacije za "1. saveznu ligu"
službeno prvenstvo HNS-a
1946./47. II. 9 Metalac Zagreb Zagreb I: Dinamo Zagreb, Hajduk Split, Lokomotiva Zagreb, Kvarner Rijeka
1947./48. nije igrano
1948./49. III. 10 Milicionar Zagreb Zagreb I: Hajduk Split, Dinamo Zagreb, Lokomotiva Zagreb
II: Mornar Split, Metalac Zagreb, Proleter Osijek
1950. IV. 12 Tekstilac Varaždin Naprijed Sisak I: Hajduk Split, Dinamo Zagreb, Lokomotiva Zagreb
II: Borac Zagreb, Proleter Osijek, Kvarner Rijeka, Metalac Zagreb
III: Zagreb, Šibenik
1951. III. Jug 10 Šibenik Mladost Zagreb I: Dinamo Zagreb, Hajduk Split, Lokomotiva Zagreb, Borac Zagreb
II: Metalac Zagreb, Proleter Osijek, Kvarner Rijeka, Zagreb, Tekstilac Varaždin
Sjever 11 Naprijed Sisak Dinamo Vinkovci
1952.
-
1972./73.
nije igrano
1973./74. III. 17 Varteks Varaždin Zadar I: Hajduk Split, Dinamo Zagreb, Zagreb
II-Zapad: Rijeka, Osijek, Šibenik, Karlovac, Dinamo Vinkovci
1974./75. III. 18 Dinamo Vinkovci Solin I: Hajduk Split, Dinamo Zagreb, Rijeka
II-Zapad: Zagreb, Varteks Varaždin, Karlovac, Osijek, Šibenik
1975./76. III. Jug 12 Šibenik Zadar I: Hajduk Split, Dinamo Zagreb, Rijeka
II-Zapad: Zagreb, Osijek, Varteks Varaždin, Dinamo Vinkovci, Karlovac
Sjever 12 Metalac Sisak BSK Slavonski Brod
1976./77. III. Jug 14 Zadar Solin I: Dinamo Zagreb, Rijeka, Hajduk Split, Zagreb
II-Zapad: Osijek, Dinamo Vinkovci, Varteks Varaždin, Metalac Sisak, Karlovac
Sjever 14 BSK Slavonski Brod Borovo
1977./78. III. Jug 14 Solin Istra Pula I: Hajduk Split, Dinamo Zagreb, Rijeka, Osijek, Zagreb
II-Zapad: Dinamo Vinkovci, BSK Slavonski Brod, Varteks Varaždin
Sjever 14 Segesta Sisak Metalac Sisak
1978./79. III. Jug 14 Istra Pula Orijent Rijeka I: Hajduk Split, Dinamo Zagreb, Rijeka, Osijek, Zagreb
II-Zapad: Dinamo Vinkovci, Segesta Sisak
Sjever 14 BSK Slavonski Brod Karlovac
1979./80. III. 16 GOŠK-Jug Dubrovnik Varteks Varaždin I: Hajduk Split, Rijeka, Dinamo Zagreb, Osijek
II-Zapad: Zagreb, Dinamo Vinkovci, Istra Pula
1980./81. III. 16 Solin Metalac Sisak I: Hajduk Split, Dinamo Zagreb, Rijeka, Zagreb
II-Zapad: Osijek, Dinamo Vinkovci, GOŠK-Jug Dubrovnik
1981./82. III. 16 Varteks Varaždin Velebit Benkovac I: Dinamo Zagreb, Hajduk Split, Rijeka, Osijek, Zagreb
II-Zapad: Dinamo Vinkovci, GOŠK-Jug Dubrovnik, Solin
1982./83. III. 16 Šibenik Šparta Beli Manastir I: Hajduk Split, Dinamo Zagreb, Dinamo Vinkovci, Rijeka, Osijek
II-Zapad: GOŠK-Jug Dubrovnik, Varteks Varaždin, Zagreb, Solin
1983./84. III. Istok 14 Šparta Beli Manastir Belišće I: Rijeka, Hajduk Split, Osijek, Dinamo Vinkovci, Dinamo Zagreb
II-Zapad: Šibenik, GOŠK-Jug Dubrovnik, Varteks Varaždin, Zagreb
Jug 12 Split Zadar
Sjever 14 MTČ-Sloga Čakovec Karlovac
Zapad 14 Orijent Rijeka Istra Pula
1984./85. III. Istok 14 Belišće Šparta Beli Manastir I: Hajduk Split, Dinamo Zagreb, Rijeka, Osijek, Dinamo Vinkovci
II-Zapad: Šibenik, Split, GOŠK-Jug Dubrovnik
Jug 14 Zadar Neretva Metković
Sjever 14 Zagreb VIKO Omladinac Novo Selo Rok
Zapad 14 Orijent Rijeka Istra Pula
1985./86. III. Istok 14 BSK Slavonski Brod Šparta Beli Manastir I: Hajduk Split, Rijeka, Dinamo Zagreb, Osijek, Dinamo Vinkovci
II-Zapad: Šibenik, GOŠK-Jug Dubrovnik, Split, Zadar
Jug 14 Zmaj Makarska Dinara Knin
Sjever 14 Zagreb Mladost Petrinja
Zapad 14 Orijent Rijeka Istra Pula
1986./87. III. Istok 14 Šparta Beli Manastir BSK Slavonski Brod I: Rijeka, Dinamo Zagreb, Hajduk Split, Osijek, Dinamo Vinkovci
II-Zapad: GOŠK-Jug Dubrovnik, Mladost Petrinja, Šibenik, Split
Jug 14 Neretva Metković Zadar
Sjever 14 Zagreb Jugokeramika Zaprešić
Zapad 14 Istra Pula Orijent Rijeka
1987./88. III. 16 Zagreb BSK Slavonski Brod I: Dinamo Zagreb, Rijeka, Osijek, Hajduk Split
II-Zapad: GOŠK-Jug Dubrovnik, Dinamo Vinkovci, Šibenik, Šparta Beli Manastir, Mladost Petrinja
IV. 2. Istok 14 Sremac Bogdanovci Spačva Vinkovci
2. Jug 14 Junak Sinj Jadran Kaštel Sućurac
2. Sjever 17 Karlovac Varteks Varaždin
2. Zapad 14 Rudar Labin Pomorac Kostrena
1988./89. IV. 2. Istok 16 Olimpija Osijek Elektra Osijek I: Hajduk Split, Dinamo Zagreb, Osijek, Rijeka
II: Šibenik, Dinamo Vinkovci, GOŠK-Jug Dubrovnik
MRL-Jug: Neretva Metković, Neretvanac Opuzen
MRL-Sjever: Belišće, BSK Slavonski Brod, Šparta Beli Manastir, Sloga Vukovar
MRL-Zapad: Mladost Petrinja, Zagreb, Primorac Stobreč, Radnik Velika Gorica, Split, Segesta Sisak, Varteks Varaždin, Jugokeramika Zaprešić, Orijent Rijeka, Zadar, Lokomotiva Zagreb
"Junak" - Sinj - prvak skupine "Jug" nakon odigravanja majstorice
2. Jug 16 Junak Sinj Borac Glavice
2. Sjever 16 Trešnjevka Zagreb BSK Česma Bjelovar
2. Zapad 16 Istra Pula Pazinka Pazin
1989./90. IV. Istok 16 Metalac OLT Osijek Sremac Bogdanovci I: Dinamo Zagreb, Hajduk Split, Rijeka, Osijek
II: Šibenik, Dinamo Vinkovci, GOŠK-Jug Dubrovnik
MRL-Jug: Neretvanac Opuzen, Neretva Metković, Zmaj Makarska
MRL-Sjever: Belišće, BSK Slavonski Brod, Olimpija Osijek
MRL-Zapad: Zagreb, Zadar, Mladost Petrinja, Varteks Varaždin, Segesta Sisak, Radnik Velika Gorica, Primorac Stobreč, Junak Sinj, Split, Jugokeramika Zaprešić, Orijent Rijeka, Lokomotiva Zagreb
Jug 16 Solin Slaven Gruda
Sjever 16 Trešnjevka Zagreb Karlovac
Zapad 16 Pazinka Pazin Istra Pula
1990./91. IV. Istok 16 Croatia Bogdanovci Spačva Vinkovci I: Dinamo Zagreb, Hajduk Split, Osijek, Rijeka
II: Zagreb, Dinamo Vinkovci, Šibenik, GOŠK-Jug Dubrovnik
MRL-Jug: Neretva Metković, Slaven Gruda, Neretvanac Opuzen
MRL-Sjever: Metalac Osijek, Olimpija Osijek, Belišće, BSK Slavonski Brod
MRL-Zapad: Zadar, Jugokeramika Zaprešić, Radnik Velika Gorica, Varteks Varaždin, Trešnjevka Zagreb, Orijent Rijeka, Segesta Sisak, Junak Sinj, Primorac Stobreč, Split, Mladost Petrinja
Jug 16 MAR Solin Mosor Žrnovnica
Sjever 16 Špansko CB Zagreb Samobor
Zapad 16 Pazinka Pazin Labin

Popis sudionikaUredi

Unutrašnje povezniceUredi

Vanjske povezniceUredi

IzvoriUredi

  • Franjo Frntić, Dragutin Hripko i dr.: "Sto godina nogometa u Hrvatskoj : 1880-1980.", Zagreb, 1983., UDK: 796.332(497.13)"1880/1980", str. 145-149
  • Miroslav Habunek, Zvone Mornar: "Deset godina nogometnog sporta u NR Hrvatskoj : decenij nogometnih trijumfa", Zagreb, 1955.
  • Fredi Kramer: "Hrvatski nogometni savez: 80. obljetnica (1912-1992)", Zagreb, 1992., UDK: 796.332(497.5)(091)
  • Ico Kerhin, Miroslav Rede: "Platinasti jubilej Zagrebačkog nogometnog saveza : 1919 - 1994", Zagreb, 1995., UDK: 796.332(497.5 Zagreb)"1919/1994"
  • exyufudbal.in.rs, Tabele - SFRJ, wayback arhiva
  • "Sportske novosti", Zagreb
  • arhiv.slobodnadalmacija.hr, "Slobodna Dalmacija", arhiv
  • library.foi.hr, "Vinkovački list"