Svjetsko prvenstvo u atletici 1991.

3. Svjetsko prvenstvo u atletici održano je od 23. kolovoza do 1. rujna 1991. godine u japanskom glavnom gradu Tokiju.

Svjetsko prvenstvo
u atletici 1991.
Grad domaćin Tokio
Zemlja domaćin Flag of Japan.svg Japan
Otvaranje 23. kolovoza 1991.
Zatvaranje 1. rujna 1991.
Broj država 167
Broj natjecatelja 1517
Broj natjecanja 43
Portal: Šport

Tablica medaljaUredi

Mjesto Država Zlato Srebro Bronca Ukupno
1.   SAD 10 8 8 26
2.   SSSR 9 9 11 29
3.   Njemačka 5 4 8 17
4.   Kenija 4 3 1 8
5.   Ujedinjeno Kraljevstvo 2 2 3 7
6.   NR Kina 2 1 1 4
7.   Alžir 2 0 1 3
8.   Jamajka 1 1 3 5
9.   Finska 1 1 1 3
10.   Francuska 1 1 0 2
10.   Japan 1 1 0 2
12.   Bugarska 1 0 0 1
12.   Italija 1 0 0 1
12.   Poljska 1 0 0 1
12.   Švicarska 1 0 0 1
12.   Zambija 1 0 0 1
17.   Kuba 0 2 0 2
18.   Kanada 0 1 1 2
18.   Mađarska 0 1 1 2
18.   Rumunjska 0 1 1 2
21.   Brazil 0 1 0 1
21.   Džibuti 0 1 0 1
21.   Etiopija 0 1 0 1
21.   Namibija 0 1 0 1
21.   Nizozemska 0 1 0 1
21.   Norveška 0 1 0 1
21.   Švedska 0 1 0 1
28.   Maroko 0 0 2 2
29.   Španjolska 0 0 1 1

RezultatiUredi

Trkačke disciplineUredi

100 mUredi

Muškarci
Mjesto Država Atletičar Vrijeme
1.   SAD Carl Lewis 9,86 (WR)
2.   SAD Leroy Burrell 9,88
3.   SAD Dennis Mitchell 9,91
4.   Ujedinjeno Kraljevstvo Linford Christie 9,92 (ER)
5.   Namibija Frankie Fredericks 9,95 (AF)
6.   Jamajka Ray Stewart 9,96 (NR)
7.   Brazil Robson Caetano Da Silva 10,12
8.   Kanada Bruny Surin 10,14
Žene
Mjesto Država Atletičarka Vrijeme
1.   Njemačka Katrin Krabbe 10,99
2.   SAD Gwen Torrence 11,03
3.   Jamajka Merlene Ottey 11,06
4.   SSSR Irina Privalova 11,16
5.   SAD Evelyn Ashford 11,30
6.   Jamajka Juliet Cuthbert 11,33
7.   Nigerija Mary Onyali 11,39
8.   SAD Carlette Guidry-White 11,52

200 mUredi

Muškarci
Mjesto Država Atletičar Vrijeme
1.   SAD Michael Johnson 20,01
2.   Namibija Frankie Fredericks 20,34
3.   Kanada Atlee Mahorn 20,49
4.   Brazil Robson Caetano Da Silva 20,49
5.   Nigerija Olapade Adeniken 20,51
6.   Francuska Jean-Charles Trouabal 20,58
7.   Bugarska Nikolay Antonov 20,59
8.   SSSR Aleksandr Sokolov 20,78
Žene
Mjesto Država Atletičarka Vrijeme
1.   Njemačka Katrin Krabbe 22,09
2.   SAD Gwen Torrence 22,16
3.   Jamajka Merlene Ottey 22,21
4.   SSSR Irina Privalova 22,28
5.   SSSR Galina Malchugina 22,66
6.   SAD Dannette Young-Stone 22,87
7.   Bahami Pauline Davis-Thompson 22,90
8.   SSSR Yelena Vinogradova 23,10


400 mUredi

Muškarci
Mjesto Država Atletičar Vrijeme
1.   SAD Antonio Pettigrew 44,57
2.   Ujedinjeno Kraljevstvo Roger Black 44,62
3.   SAD Danny Everett 44,63
4.   Kuba Roberto Hernández 44,86
5.   SAD Andrew Valmon 45,09
6.   Trinidad i Tobago Ian Morris 45,12
7.   Japan Susumu Takano 45,39
8.   Australija Mark Garner 45,47
Žene
Mjesto Država Atletičarka Vrijeme
1.   Francuska Marie-José Perec 49,13
2.   Njemačka Grit Breuer 49,42
3.   Španjolska Sandra Myers 49,78
4.   SSSR Olga Vladykina-Bryzgina 49,82
5.   SAD Jearl Miles-Clark 50,50
6.   Kolumbija Ximena Restrepo 50,79
7.   SAD Lillie Leatherwood 51,53
8.   SAD Diane Dixon 51,73


800 mUredi

Muškarci
Mjesto Država Atletičar Vrijeme
1.   Kenija Billy Konchellah 1.43,99
2.   Brazil José Luiz Barbosa 1.44,24
3.   SAD Mark Everett 1.44,67
4.   Kenija Paul Ereng 1.44,75
5.   Poljska Piotr Piekarski 1.45,44
6.   SAD Johnny Gray 1.45,67
7.   SSSR Andrey Sudnik 1.46,36
8.   Španjolska Tomás de Teresa 1.47,65
Žene
Mjesto Država Atletičarka Vrijeme
1.   SSSR Liliya Nurutdinova 1.57,50
2.   Kuba Ana Fidelia Quirot 1.57,55
3.   Rumunjska Ella Kovacs 1.57,58
4.   Mozambik Maria Mutola 1.57,63
5.   Surinam Letitia Vriesde 1.58,25 (ZA)
6.   Njemačka Christine Wachtel 1.58,90
7.   Ujedinjeno Kraljevstvo Ann Williams 2.01,01
8.   SSSR Svetlana Masterkova 2.02,92


1 500 mUredi

Muškarci
Mjesto Država Atletičar Vrijeme
1.   Alžir Noureddine Morceli 3.32,84 (KR)
2.   Kenija Wilfred Kirochi 3.34,84
3.   Njemačka Hauke Fuhlbrügge 3.35,28
4.   Njemačka Jens-Peter Herold 3.35,37
5.   Španjolska Fermín Cacho 3.35,62
6.   Portugal Mário Silva 3.35,76
7.   Kenija David Kibet 3.36,03
8.   Italija Gennaro Di Napoli 3.36,56
Žene
Mjesto Država Atletičarka Vrijeme
1.   Alžir Hassiba Boulmerka 4.02,21
2.   SSSR Tatyana Samolenko-Dorovskikh 4.02,58
3.   SSSR Ljoedmila Rogatsjova 4.02,72
4.   Rumunjska Doina Melinte 4.03,19
5.   Njemačka Ellen Kiessling 4.04,75
6.   Ujedinjeno Kraljevstvo Kirsty Wade 4.05,16
7.   Kenija Susan Sirma 4.05,47
8.   Poljska Malgorzata Rydz 4.05,52


5 000 m / 3 000 mUredi

Muškarci - 5 000 m
Mjesto Država Atletičar Vrijeme
1.   Kenija Yobes Ondieki 13.14,45 (KR)
2.   Etiopija Fita Bayissa 13.16,64
3.   Maroko Brahim Boutayeb 13.22,70
4.   Njemačka Dieter Baumann 13.28,67
5.   Portugal Domingos Castro 13.28,88
6.   Maroko Khalid Skah 13.32,90
7.   Finska Risto Ulmala 13.33,46
8.   Portugal Dionisio Castro 13.35,39
Žene - 3 000 m
Mjesto Država Atletičarka Vrijeme
1.   SSSR Tatyana Samolenko-Dorovskikh 8.35,82
2.   SSSR Jelena Romanova 8.36,06
3.   Kenija Susan Sirma 8.39,41 (AF)
4.   Finska Päivi Tikkanen 8.41,30
5.   Rumunjska Margareta Keszeg 8.42,02
6.   Italija Roberta Brunet 8.42,64
7.   SAD Judi St Hilaire 8.44,02
8.   SAD Annette Peters 8.44,02


10 000 mUredi

Muškarci
Mjesto Država Atletičar Vrijeme
1.   Kenija Moses Tanui 27.38,74
2.   Kenija Richard Chelimo 27.39,41
3.   Maroko Khalid Skah 27.41,74
4.   Kenija Thomas Osano 27.53,66
5.   Ujedinjeno Kraljevstvo Richard Nerurkar 27.57,14
6.   Burundi Aloÿs Nizigama 28.03,03
7.   Ruanda Mathias Ntawulikura 28.10,38
8.   Maroko Hammou Boutayeb 28.12,77
Žene
Mjesto Država Atletičarka Vrijeme
1.   Ujedinjeno Kraljevstvo Liz Lynch-McColgan 31.14,31
2.   NR Kina Zhong Huandi 31.35,08
3.   NR Kina Wang Xiuting 31.35,99
4.   Njemačka Kathrin Ullrich-Wessel 31.38,96
5.   SAD Lynn Jennings 31.54,44
6.   Njemačka Uta Pippig 31.55,68
7.   Norveška Ingrid Christensen-Kristiansen 32.10,75
8.   Etiopija Derartu Tulu 32.16,55


MaratonUredi

Muškarci
Mjesto Država Atletičar Vrijeme
1.   Japan Hiromi Taniguchi 2:14.57
2.   Džibuti Ahmed Salah 2:15.26
3.   SAD Steve Spence 2:15.36
4.   Poljska Jan Huruk 2:15.47
5.   Japan Futoshi Shinohara 2:15.52
6.   Italija Salvatore Bettiol 2:15.58
7.   Meksiko Maurilio Castillo 2:16.15
8.   Italija Gelindo Bordin 2:17.03
Žene
Mjesto Država Atletičarka Vrijeme
1.   Poljska Wanda Panfil 2:29.53
2.   Japan Sachiko Yamashita 2:29.57
3.   Njemačka Katrin Dörre-Heinig 2:30.10
4.   Japan Yuko Arimori 2:31.08
5.   Francuska Maria Rebelo-Lelut 2:32.05
6.   Poljska Kamila Gradus 2:32.09
7.   Portugal Maria Machado 2:32.33
8.   SSSR Ramilya Burangulova 2:33.00


20 km / 10 km brzo hodanjeUredi

Muškarci - 20 km
Mjesto Država Atletičar Vrijeme
1.   Italija Maurizio Damilano 1:19.37 (KR)
2.   SSSR Michail Sjtsjennikov 1:19.46
3.   SSSR Yevgeniy Misyulya 1:20.22
4.   Italija Giovanni De Benedictis 1:20.29
5.   Španjolska Valentí Massana 1:20.29
6.   Njemačka Robert Ihly 1:20.52
7.   Italija Walter Arena 1:21.01
8.   NR Kina Li Mingcai 1:21.15 (AS)
Žene - 10 km
Mjesto Država Atletičarka Vrijeme
1.   SSSR Alina Ivanova 42.57 (KR)
2.   Švedska Madelein Svensson 43.13
3.   Finska Sari Essayah 43.13
4.   SSSR Irina Strakhova 43.40
5.   Australija Kerry Saxby-Junna 44.02
6.   Meksiko Maria Graciela Mendoza 44.03
7.   Italija Ileana Salvador 44.09
8.   NR Kina Chen Yueling 44.11


50 km brzo hodanjeUredi

Muškarci
Mjesto Država Atletičar Vrijeme
1.   SSSR Aleksandr Potashov 3:53.09
2.   SSSR Andrej Perlov 3:53.09
3.   Njemačka Hartwig Gauder 3:55.14
4.   SSSR Vitaliy Popovich 4h00.10
5.   Finska Valentin Kononen 4h02.34
6.   Italija Giuseppe De Gaetano 4h03.43
7.   Japan Fumio Imamura 4h06.07
8.   Francuska René Piller 4h06.30


110 m / 100 m sa preponamaUredi

110 m sa preponama muškarci
Mjesto Država Atletičar Vrijeme
1.   SAD Greg Foster 13,06
2.   SAD Jack Pierce 13,06
3.   Ujedinjeno Kraljevstvo Tony Jarrett 13,25
4.   Kanada Mark McKoy 13,30
5.   Francuska Dan Philibert 13,33
6.   Ruska Federacija Vladimir Shishkin 13,39
7.   Njemačka Florian Schwarthoff 13,41
8.   NR Kina Tong Li 13,46
100 m sa preponama žene
Mjesto Država Atletičarka Vrijeme
1.   SSSR Ludmila Narozhilenko 12,59
2.   SAD Gail Devers 12,63
3.   SSSR Natalya Grigoryeva 12,69
4.   Francuska Monique Ewanje-Epée 12,84
5.   Švicarska Julie Baumann 12,88
6.   Francuska Florence Colle 13,01
7.   Kuba Aliuska López 13,06
8.   Njemačka Kristin Patzwahl 13,07


400 m sa preponamaUredi

Muškarci
Mjesto Država Atletičar Vrijeme
1.   Zambija Samuel Matete 47,64
2.   Jamajka Winthrop Graham 47,74 (NR)
3.   Ujedinjeno Kraljevstvo Kriss Akabusi 47,86 (NR)
4.   SAD Kevin Young 48,01
5.   SAD Danny Harris 48,46
6.   SAD Derrick Adkins 49,28
7.   Kenija Erick Keter 49,99
8.   Švedska Niklas Wallenlind 50,28
Žene
Mjesto Država Atletičarka Vrijeme
1.   SSSR Tatjana Ledovskaja 53,11 (KR)
2.   Ujedinjeno Kraljevstvo Sally Gunnell 53,16 (NR)
3.   SAD Janeene Vickers 53,47
4.   SAD Sandra Farmer-Patrick 53,95
5.   SAD Kim Batten 53,98
6.   Švicarska Anita Protti 54,25
7.   Njemačka Heike Meissner 55,26
8.   SSSR Margarita Khromova-Ponomaryova 55,27


3 000 m sa preponamaUredi

Muškarci
Mjesto Država Atletičar Vrijeme
1.   Kenija Moses Kiptanui 8.12,59
2.   Kenija Patrick Sang 8.13,44
3.   Alžir Azzedine Brahmi 8.15,54
4.   Kenija Julius Kariuki 8.16,81
5.   SAD Brian Diemer 8.17,76
6.   Maroko Abdelaziz Sahere 8.19,40
7.   Italija Angelo Carosi 8.20,80
8.   Italija Francesco Panetta 8.26,79


4x100 m štafetaUredi


4x400 m štafetaUredi


Skakačke disciplineUredi

Skok u visUredi

Muškarci
Mjesto Država Atletičar Visina
1.   SAD Charles Austin 2,38 m (KR)
2.   Kuba Javier Sotomayor 2,36 m
3.   SAD Hollis Conway 2,36 m
4.   Ujedinjeno Kraljevstvo Dalton Grant 2,36 m (NR)
5.   Bahami Troy Kemp 2,34 m
5.   Kuba Marino Drake 2,34 m
7.   Švedska Patrik Sjöberg 2,31 m
8.   SAD Rick Noji 2,28 m
Žene
Mjesto Država Atletičarka Visina
1.   Njemačka Heike Redetzky-Henkel 2,05 m
2.   SSSR Jelena Jelesina 1,98 m
3.   SSSR Inha Babakova 1,96 m
4.   Poljska Beata Holub 1,96 m
5.   Njemačka Birgit Kähler 1,93 m
6.   Bugarska Stefka Kostadinova 1,93 m
7.   SSSR Tamara Bikova 1,93 m
8.   Mađarska Judit Kovacs 1,90 m


Skok u daljUredi

Muškarci
Mjesto Država Atletičar Duljina
1.   SAD Mike Powell 8,95 m (WR)
2.   SAD Carl Lewis 8,91 m
3.   SAD Larry Myricks 8,42 m
4.   Njemačka Dietmar Haaf 8,22 m
5.   Rumunjska Bogdan Tudor 8,06 m
6.   Australija David Culbert 8,02 m
7.   Italija Giovanni Evangelisti 8,01 m
8.   SSSR Vladimir Ochkan 7,99 m
Žene
Mjesto Država Atletičarka Duljina
1.   SAD Jackie Joyner-Kersee 7,32 m
2.   Njemačka Heike Daute-Drechsler 7,29 m
3.   SSSR Larisa Berezhnaya 7,11 m
4.   SSSR Yelena Sinchukova 7,04 m
5.   Njemačka Susen Tiedtke 6,77 m
6.   Rumunjska Marieta Ilcu 6,72 m
7.   Austrija Ljudmila Ninova-Rudoll 6,72 m
8.   SSSR Yelena Belevskaya 6,69 m


Skok sa motkomUredi

Muškarci
Mjesto Država Atletičar Visina
1.   SSSR Sergej Boebka 5,95 m (KR)
2.   Mađarska István Bagyula 5,90 m
3.   SSSR Maksim Tarasov 5,85 m
4.   SSSR Radion Gataullin 5,85 m
5.   Švedska Peter Widen 5,75 m
6.   SAD Tim Bright 5,75 m
7.   Austrija Hermann Fehringer 5,60 m
8.   Francuska Thierry Vigneron 5,60 m



TroskokUredi

Muškarci
Mjesto Država Atletičar Duljina
1.   SAD Kenny Harrison 17,78 m
2.   SSSR Leonid Voloshin 17,75 m
3.   SAD Mike Conley 17,62 m
4.   SSSR Vasiliy Sokov 17,28 m
5.   Švedska Tord Henriksson 17,12 m
6.   Bermuda Brian Wellman 16,98 m
7.   Kuba Yoelbi Quesada 16,94 m
8.   Francuska Georges Sainte-Rose 16,92 m



Bacačke disciplineUredi

Bacanje kopljaUredi

Muškarci
Mjesto Država Atletičar Duljina
1.   Finska Kimmo Kinnunen 90,82 m
2.   Finska Seppo Räty 88,12 m
3.   SSSR Vladimir Sasimovich 87,08 m
4.   Novi Zeland Gavin Lovegrove 84,24 m
5.   Ujedinjeno Kraljevstvo Mick Hill 84,12 m
6.   Island Sigurdur Einarsson 83,46 m
7.   Švedska Dag Wennlund 81,14 m
8.   Švedska Patrik Bodén 78,58 m
Žene
Mjesto Država Atletičarka Duljina
1.   NR Kina Xu Demei 68,78 m
2.   Njemačka Petra Felke-Meier 68,68 m
3.   Njemačka Silke Renk 66,80 m
4.   SSSR Natalya Cherniyenko 65,22 m
5.   Norveška Trine Hattestad 63,36 m
6.   Australija Louise McPaul 63,34 m
7.   Kuba Dulce García 62,68 m
8.   Finska Päivi Alafrantti 62,26 m


Bacanje diskaUredi

Muškarci
Mjesto Država Atletičar Duljina
1.   Njemačka Lars Riedel 66,20 m
2.   Nizozemska Erik de Bruin 65,82 m
3.   Mađarska Attila Horváth 65,32 m
4.   Njemačka Wolfgang Schmidt 64,76 m
5.   SAD Mike Buncic 64,20 m
6.   Njemačka Jürgen Schult 63,12 m
7.   SSSR Dmitriy Shevchenko 62,90 m
8.   Kuba Roberto Moya 61,44 m
Žene
Mjesto Država Atletičarka Duljina
1.   Bugarska Tsvetanka Khristova 71,02 m
2.   Njemačka Ilke Wyludda 69,12 m
3.   SSSR Larisa Mikhalchenko 68,26 m
4.   Njemačka Martina Opitz-Hellmann 67,14 m
5.   Australija Daniela Costian 66,06 m (OC)
6.   NR Kina Min Chunfeng 65,56 m
7.   SSSR Iryna Jatsjanka 64,92 m
8.   NR Kina Zhao Yonghua 63,62 m


Bacanje kugleUredi

Muškarci
Mjesto Država Atletičar Duljina
1.   Švicarska Werner Günthör 21,67 m
2.   Norveška Lars Arvid Nilsen 20,75 m
3.   SSSR Aleksandr Klimenko 20,34 m
4.   Njemačka Oliver-Sven Buder 20,10 m
5.   SSSR Sergey Nikolayev 19,98 m
6.   Švedska Kent Larsson 19,92 m
7.   Jugoslavija Dragan Peric 19,83 m
8.   SAD Ron Backes 19,34 m
Žene
Mjesto Država Atletičarka Duljina
1.   NR Kina Huang Zhihong 20,83 m
2.   SSSR Natalja Lisovskaja 20,29 m
3.   SSSR Svetlana Kriveljova 20,16 m
4.   Njemačka Claudia Losch 19,74 m
5.   NR Kina Zhou Tianhua 19,64 m
6.   Njemačka Stephanie Storp 19,50 m
7.   SSSR Marina Antonyuk 19,12 m
8.   Njemačka Kathrin Neimke 18,83 m


Bacanje kladivaUredi

Muškarci
Mjesto Država Atletičar Duljina
1.   SSSR Joeri Sedych 81,70 m
2.   SSSR Igor Astapkovich 80,94 m
3.   Njemačka Heinz Weis 80,44 m
4.   Mađarska Tibor Gécsek 78,98 m
5.   SSSR Andrej Abduvalijev 78,30 m
6.   Francuska Walter Ciofani 76,48 m
7.   SAD Ken Flax 75,98 m
8.   Francuska Raphaël Piolanti 73,64 m



VišebojUredi

Desetoboj / SedmobojUredi

Desetoboj (muškarci)
Mjesto Država Atletičar Bodovi
1.   SAD Dan O'Brien 8812 (KR)
2.   Kanada Mike Smith 8549
3.   Njemačka Christian Schenk 8394
4.   Češka Robert Změlík 8379
5.   Finska Petri Keskitalo 8318
6.   Novi Zeland Simon Poelman 8267
7.   SSSR Eduard Hämäläinen 8233
8.   Španjolska Antonio Peñalver 8200
Sedmoboj (žene)
Mjesto Država Atletičarka Bodovi
1.   Njemačka Sabine Braun 6672
2.   Rumunjska Liliana Nastase 6493
3.   SSSR Irina Belova 6448
4.   Finska Satu Ruotsalainen 6404
5.   Alžir Yasmina Azzizi 6392 (AF)
6.   Poljska Urszula Wlodarczyk 6391
7.   Njemačka Peggy Beer 6380
8.   SSSR Tatyana Zhuravlyova 6370


Značenje kraticaUredi

  • WR: Svjetski rekord
  • KR: Rekord prvenstava
  • NR: Nacionalni rekord
  • ER: Europski rekord
  • AF: Afrički rekord
  • AS: Azijski rekord
  • OC: Oceanijski rekord
  • DSQ: Diskvalifikacija

Vanjske povezniceUredi