Mahunarke

(Preusmjereno s Fabaceae)

Mahunarke (lepirnjače, bobovke; lat. Fabaceae ili Leguminosae) je porodica biljaka, koju čini oko 730 rodova s 19500 vrsta. Biljke ove porodice najčešće zovemo mahunarkama (zbog karakterističnog ploda - mahune) ili lepirnjačama (zbog izgleda cvijeta). U ovu porodicu spada veliki broj ekonomski važnih biljaka - grah mahunar, grašak, soja, bob, kikiriki, badem, rogač; kao i pojedine ukrasne - akacija, mimoza, albicija.

Mahunarke
Plod graha mahunara
Plod graha mahunara
Sistematika
Carstvo: Plantae
Divizija: Magnoliophyta
Razred: Magnoliopsida
Red: Fabales
Porodica: Fabaceae
Lindl.
Potporodice
Caesalpinioideae

Mimosoideae
Faboideae

Fabaceae su zeljaste ili drvenaste, jednogodišnje ili višegodišnje biljke, često sa složenim listovima.

Jedini je predstavnik reda Fabales.

RodoviUredi

  1. Familia Fabaceae Lindl. (22481 spp.)
    1. Subfamilia Cercidoideae Azani et al.
      1. Cercis L. (9 spp.)
      2. Adenolobus (Harv. ex Benth. & Hook. fil.) Torre & Hillc. (2 spp.)
      3. Griffonia Baill. (4 spp.)
      4. Gigasiphon Drake (5 spp.)
      5. Tournaya A. Schmitz (1 sp.)
      6. Tylosema (Schweinf.) Torre & Hillc. (5 spp.)
      7. Barklya F. Muell. (1 sp.)
      8. Schnella Raddi (47 spp.)
      9. Lysiphyllum (Benth.) de Wit (9 spp.)
      10. Cheniella R. Clark & Mackinder (10 spp.)
      11. Phanera Lour. (104 spp.)
      12. Piliostigma Hochst. (6 spp.)
      13. Brenierea Humbert (1 sp.)
      14. Bauhinia L. (174 spp.)
    2. Subfamilia Detarioideae Burmeist.
      1. Tribus Cynometra group
        1. Cynometra L. (92 spp.)
        2. Cynometra s. lat. (19 spp.)
        3. Brenaniodendron J. Léonard (1 sp.)
        4. Zenkerella Taub. (5 spp.)
        5. Lebruniodendron J. Léonard (1 sp.)
        6. Umtiza Sim (1 sp.)
        7. Scorodophloeus Harms (3 spp.)
        8. Leonardoxa Aubrév. (1 sp.)
        9. Schotia Jacq. (4 spp.)
        10. Normandiodendron J. Léonard (2 spp.)
      2. Tribus Hymenostegia group
        1. Loesenera Harms (4 spp.)
        2. Annea Mackinder & Wieringa (2 spp.)
        3. Hymenostegia (Benth.) Harms (15 spp.)
        4. Gabonius Mackinder & Wieringa (1 sp.)
        5. Talbotiella Baker fil. (9 spp.)
        6. Plagiosiphon Harms (5 spp.)
        7. Neochevalierodendron J. Léonard (1 sp.)
        8. Eurypetalum Harms (3 spp.)
        9. Lysidice Hance (2 spp.)
        10. Saraca L. (13 spp.)
        11. Leucostegane Prain (2 spp.)
        12. Endertia Steenis & de Wit (1 sp.)
        13. Daniellia Benn. (10 spp.)
        14. Afzelia Sm. (11 spp.)
        15. Intsia Thouars (2 spp.)
        16. Brodriguesia R. S. Cowan (1 sp.)
      3. Tribus Hymenaea group
        1. Peltogyne Vogel (27 spp.)
        2. Hymenaea L. (20 spp.)
        3. Ecuadendron D. A. Neill (1 sp.)
      4. Tribus Crudia group
        1. Crudia Schreb. (59 spp.)
        2. Neoapaloxylon Rauschert (3 spp.)
        3. Brandzeia Baill. (1 sp.)
        4. Prioria Griseb. (14 spp.)
        5. Augouardia Pellegr. (1 sp.)
        6. Stemonocoleus Harms (1 sp.)
        7. Hardwickia Roxb. (2 spp.)
        8. Guibourtia Benn. (14 spp.)
      5. Tribus Detarium group
        1. Goniorrhachis Taub (1 sp.)
        2. Gilletiodendron Vermoesen (5 spp.)
        3. Tessmannia Harms (13 spp.)
        4. Baikiaea Benth. (7 spp.)
        5. Hylodendron Taub. (1 sp.)
        6. Sindora Miq. (20 spp.)
        7. Sindoropsis J. Léonard (1 sp.)
        8. Copaifera L. (40 spp.)
        9. Detarium Juss. (4 spp.)
      6. Tribus Brownea group
        1. Barnebydendron J. H. Kirkbr. (1 sp.)
        2. Eperua Aubl. (15 spp.)
        3. Paloue Aubl. (15 spp.)
        4. Brachycylix (Harms) R. S. Cowan (1 sp.)
        5. Heterostemon Desf. (8 spp.)
        6. Brownea Jacq. (21 spp.)
        7. Browneopsis Huber (8 spp.)
      7. Tribus Berlinia group
        1. Michelsonia Hauman (2 spp.)
        2. Tetraberlinia (Harms) Hauman (6 spp.)
        3. Microberlinia A. Chev. (2 spp.)
        4. Oddoniodendron De Wild. (5 spp.)
        5. Englerodendron Harms (19 spp.)
        6. Julbernardia Pellegr. (11 spp.)
        7. Isoberlinia Craib & Stapf (5 spp.)
        8. Berlinia Sol. ex Hook. fil. & Benth. (21 spp.)
        9. Dicymbe Spruce ex Benth. & Hook. (20 spp.)
        10. Polystemonanthus Harms (1 sp.)
      8. Tribus Macrolobium group
        1. Gilbertiodendron J. Léonard (39 spp.)
        2. Paramacrolobium J. Léonard (1 sp.)
        3. Anthonotha P. Beauv. (21 spp.)
        4. Macrolobium Schreb. (76 spp.)
      9. Tribus Amherstia group
        1. Humboldtia Vahl (8 spp.)
        2. Tamarindus L. (1 sp.)
        3. Amherstia Wall. (1 sp.)
      10. Tribus Brachystegia group
        1. Brachystegia Benth. (33 spp.)
        2. Librevillea Hoyle (1 sp.)
        3. Bikinia Wieringa (10 spp.)
        4. Aphanocalyx Oliv. (14 spp.)
        5. Icuria Wieringa (1 sp.)
        6. Didelotia Baill. (13 spp.)
        7. Cryptosepalum Benth. (12 spp.)
    3. Subfamilia Duparquetioideae Azani et al.
      1. Duparquetia Baill. (1 sp.)
    4. Subfamilia Dialioideae Azani et al.
      1. Zenia Chun (1 sp.)
      2. Dialium L. (45 spp.)
      3. Uittienia Steenis (1 sp.)
      4. Apuleia Mart. (2 spp.)
      5. Koompassia Maingay (3 spp.)
      6. Storckiella Seem. (5 spp.)
      7. Kalappia Kosterm. (1 sp.)
      8. Baudouinia Baill. (6 spp.)
      9. Mendoravia Capuron (1 sp.)
      10. Eligmocarpus Capuron (1 sp.)
      11. Androcalymma Dwyer (1 sp.)
      12. Martiodendron Gleason (5 spp.)
      13. Dicorynia Benth. (2 spp.)
      14. Distemonanthus Benth. (1 sp.)
      15. Labichea Gaudich. ex DC. (15 spp.)
      16. Petalostylis R. Br. (2 spp.)
    5. Subfamilia Caesalpinioideae DC.
      1. Tribus Uncertain
        1. Calpocalyx Harms (11 spp.)
        2. Xylia Benth. (9 spp.)
        3. Entada Adans. (30 spp.)
        4. Adenopodia C. Presl (7 spp.)
      2. Tribus Caesalpinieae Rchb.
        1. Subtribus Gleditsia group
          1. Gymnocladus Lam. (5 spp.)
          2. Gleditsia L. (13 spp.)
        2. Subtribus Acrocarpus group
          1. Acrocarpus Wight ex Arn. (1 sp.)
        3. Subtribus Tachigali group
          1. Diptychandra Tul. (2 spp.)
          2. Tachigali Aubl. (87 spp.)
        4. Subtribus Orphanodendron group
          1. Orphanodendron Barneby & J. W. Grimes (2 spp.)
        5. Subtribus Peltophorum group
          1. Vouacapoua Aubl. (3 spp.)
          2. Batesia Spruce ex Benth. (1 sp.)
          3. Melanoxylon Schott (1 sp.)
          4. Recordoxylon Ducke (3 spp.)
          5. Arapatiella Rizzini & A. Mattos (2 spp.)
          6. Campsiandra Benth. (21 spp.)
          7. Heteroflorum M. Sousa (1 sp.)
          8. Bussea Harms (7 spp.)
          9. Peltophorum Vogel ex Benth. (8 spp.)
          10. Jacqueshuberia Ducke (7 spp.)
          11. Schizolobium Vogel (1 sp.)
          12. Moldenhawera Schrad. (13 spp.)
          13. Conzattia Rose (3 spp.)
          14. Parkinsonia L. (12 spp.)
          15. Delonix Raf. (12 spp.)
          16. Colvillea Bojer ex Hook. (1 sp.)
        6. Subtribus Caesalpinia group
          1. Hererolandia Gagnon & G. P. Lewis (1 sp.)
          2. Lophocarpinia Burkart (1 sp.)
          3. Haematoxylum L. (5 spp.)
          4. Paubrasilia Gagnon, H. C. Lima & G. P. Lewis (1 sp.)
          5. Caesalpinia L. (8 spp.)
          6. Denisophytum R. Vig. (8 spp.)
          7. Tara Molina (3 spp.)
          8. Coulteria Kunth (12 spp.)
          9. Gelrebia Gagnon & G. P. Lewis (8 spp.)
          10. Hultholia Gagnon & G. P. Lewis (1 sp.)
          11. Guilandina L. (21 spp.)
          12. Moullava Adans. (4 spp.)
          13. Biancaea Tod. (7 spp.)
          14. Pterolobium R. Br. (10 spp.)
          15. Mezoneuron Desf. (27 spp.)
          16. Cordeauxia Hemsl. (1 sp.)
          17. Stuhlmannia Taub. (1 sp.)
          18. Cenostigma Tul. (15 spp.)
          19. Libidibia Schltdl. (7 spp.)
          20. Balsamocarpon Clos (1 sp.)
          21. Zuccagnia Cav. (1 sp.)
          22. Stenodrepanum Harms (1 sp.)
          23. Hoffmannseggia Cav. (24 spp.)
          24. Arquita Gagnon, G. P. Lewis & C. E. Hughes (5 spp.)
          25. Pomaria Cav. (16 spp.)
          26. Erythrostemon Klotzsch (33 spp.)
          27. Ticanto Adans. (6 spp.)
        7. Subtribus Poeppigia group
          1. Poeppigia C. Presl (1 sp.)
        8. Subtribus Pterogyne group
          1. Pterogyne Tul. (1 sp.)
        9. Subtribus Dimorphandra group
          1. Erythrophleum Afzel. ex G. Don (10 spp.)
          2. Pachyelasma Harms (1 sp.)
          3. Sympetalandra Stapf (5 spp.)
          4. Stachyothyrsus Harms (2 spp.)
          5. Mora R. H. Schomb. ex Benth. (6 spp.)
          6. Dimorphandra Schott (27 spp.)
          7. Arcoa Urb. (1 sp.)
          8. Burkea Benth. (1 sp.)
          9. Tetrapterocarpon Humbert (2 spp.)
          10. Chidlowia Hoyle (1 sp.)
      3. Tribus Cassieae Bronn
        1. Subtribus Ceratoniinae Irwin & Barneby
          1. Ceratonia L. (2 spp.)
        2. Subtribus Cassiinae Wight & Arn.
          1. Cassia L. (32 spp.)
          2. Senna Mill. (290 spp.)
          3. Chamaecrista (L.) Moench (379 spp.)
      4. Tribus Parkieae Endl.
        1. Pentaclethra Benth. (3 spp.)
        2. Parkia R. Br. (36 spp.)
        3. Anadenanthera Speg. (2 spp.)
      5. Tribus Mimozygantheae Burkart
        1. Mimozyganthus Burkart (1 sp.)
      6. Tribus Mimoseae Bronn
        1. Subtribus Dinizia group
          1. Dinizia Ducke (2 spp.)
        2. Subtribus Aubrevillea group
          1. Aubrevillea Pellegr. (2 spp.)
        3. Subtribus Fillaeopsis group
          1. Fillaeopsis Harms (1 sp.)
        4. Subtribus Newtonia group
          1. Cylicodiscus Harms (1 sp.)
          2. Indopiptadenia Brenan (1 sp.)
          3. Lemurodendron Villiers & Guinet (1 sp.)
          4. Newtonia Baill. (15 spp.)
          5. Piptadeniastrum Brenan (1 sp.)
        5. Subtribus Adenanthera group
          1. Adenanthera L. (12 spp.)
          2. Tetrapleura Benth. (2 spp.)
          3. Amblygonocarpus Harms (1 sp.)
          4. Pseudoprosopis Harms (7 spp.)
        6. Subtribus Entada group
          1. Elephantorrhiza Benth. (9 spp.)
        7. Subtribus Plathymenia group
          1. Plathymenia Benth. (1 sp.)
        8. Subtribus Prosopis group
          1. Prosopis L. (54 spp.)
          2. Xerocladia Harv. (1 sp.)
          3. Prosopidastrum Burkart (7 spp.)
          4. Piptadeniopsis Burkart (1 sp.)
        9. Subtribus Piptadenia group
          1. Mimosa L. (623 spp.)
          2. Piptadenia Benth. (24 spp.)
          3. Lachesiodendron P. G. Ribeiro, L. P. Queiroz & Luckow (1 sp.)
          4. Pityrocarpa Britton & Rose (10 spp.)
          5. Stryphnodendron Mart. (38 spp.)
          6. Microlobius C. Presl (1 sp.)
          7. Parapiptadenia Brenan (6 spp.)
          8. Pseudopiptadenia Rauschert (11 spp.)
        10. Subtribus Leucaena group
          1. Leucaena Benth. (23 spp.)
          2. Kanaloa Lorence & K. R. Wood (1 sp.)
          3. Schleinitzia Warb. (4 spp.)
        11. Subtribus Dichrostachys group
          1. Dichrostachys (DC.) Wight & Arn. (17 spp.)
          2. Alantsilodendron Villiers (9 spp.)
          3. Gagnebina Neck. (4 spp.)
          4. Calliandropsis H. M. Hern. & P. Guinet (1 sp.)
          5. Desmanthus Willd. (24 spp.)
          6. Neptunia Lour. (12 spp.)
      7. Tribus Acacieae Dumort.
        1. Acacia Hill (1075 spp.)
        2. Acaciella Britton & Rose (18 spp.)
        3. Mariosousa Seigler & Ebinger (13 spp.)
        4. Vachellia Wight & Arn. (168 spp.)
        5. Acacia sensu lat. (3 spp.)
        6. Senegalia Raf. (227 spp.)
        7. Parasenegalia Seigler & Ebinger (11 spp.)
        8. Pseudosenegalia Seigler & Ebinger (2 spp.)
      8. Tribus Ingeae Benth. & Hook. fil.
        1. Zapoteca H. M. Hern. (23 spp.)
        2. Calliandra Benth. (157 spp.)
        3. Afrocalliandra E. R. Souza & L. P. Queiroz (2 spp.)
        4. Faidherbia A. Chev. (1 sp.)
        5. Viguieranthus Villiers (20 spp.)
        6. Thailentadopsis Kosterm. (3 spp.)
        7. Sanjappa E. R. Souza & Krishnaraj (1 sp.)
        8. Cathormion Hassk. (1 sp.)
        9. Cojoba Britton & Rose (22 spp.)
        10. Cedrelinga Ducke (1 sp.)
        11. Hesperalbizia Barneby & J. W. Grimes (1 sp.)
        12. Lysiloma Benth. (9 spp.)
        13. Ebenopsis Britton & Rose (3 spp.)
        14. Sphinga Barneby & J. W. Grimes (3 spp.)
        15. Pithecellobium Mart. (26 spp.)
        16. Painteria Britton & Rose (3 spp.)
        17. Havardia Small (5 spp.)
        18. Archidendropsis I. C. Nielsen (14 spp.)
        19. Paraserianthes I. C. Nielsen (1 sp.)
        20. Falcataria (I. C. Nielsen) Barneby & J. W. Grimes (4 spp.)
        21. Serianthes Benth. (16 spp.)
        22. Wallaceodendron Koord. (1 sp.)
        23. Pararchidendron I. C. Nielsen (1 sp.)
        24. Archidendron F. Muell. (101 spp.)
        25. Pseudosamanea Harms (2 spp.)
        26. Chloroleucon (Benth.) Britton & Rose ex Record (11 spp.)
        27. Leucochloron Barneby & J. W. Grimes (5 spp.)
        28. Enterolobium Mart. (8 spp.)
        29. Robrichia (Barneby & J.W.Grimes) A.R.M.Luz & E.R.Souza (3 spp.)
        30. Samanea (DC.) Merr. (5 spp.)
        31. Albizia Durazz. (129 spp.)
        32. Blanchetiodendron Barneby & J. W. Grimes (1 sp.)
        33. Macrosamanea Britton & Rose apud Britton & Killip (12 spp.)
        34. Abarema Pittier (8 spp.)
        35. Inga Mill. (283 spp.)
        36. Zygia P. Browne (67 spp.)
        37. Punjuba Britton & Rose (6 spp.)
        38. Hydrochorea Barneby & J. W. Grimes (4 spp.)
        39. Balizia Barneby & J. W. Grimes (3 spp.)
        40. Jupunba Britton & Rose (37 spp.)
    6. Subfamilia Papilionoideae DC.
      1. Tribus ADA clade
        1. Subtribus Angylocalycinae (Yakovlev) Povydysh
          1. Xanthocercis Baill. (3 spp.)
          2. Angylocalyx Taub. (6 spp.)
          3. Castanospermum A. Cunn. (1 sp.)
          4. Alexa Moq. (10 spp.)
        2. Subtribus Dipteryginae Polhill
          1. Monopteryx Spruce ex Benth. (3 spp.)
          2. Taralea Aubl. (6 spp.)
          3. Pterodon Vogel (4 spp.)
          4. Dipteryx Schreb. (10 spp.)
        3. Subtribus Amburaneae clade
          1. Petaladenium Ducke (1 sp.)
          2. Dussia Krug & Urb. ex Taub. (10 spp.)
          3. Myrospermum Jacq. (2 spp.)
          4. Myrocarpus Allemão (5 spp.)
          5. Myroxylon L. fil. (2 spp.)
          6. Amburana Schwacke & Taub. (3 spp.)
          7. Cordyla Lour. (5 spp.)
          8. Dupuya J. H. Kirkbr. (2 spp.)
          9. Mildbraediodendron Harms (1 sp.)
          10. Neoharmsia R. Vig. (2 spp.)
          11. Sakoanala R. Vig. (2 spp.)
      2. Tribus Swartzieae DC.
        1. Trischidium Tul. (5 spp.)
        2. Cyathostegia (Benth.) Schery (2 spp.)
        3. Ateleia Sessé & Moc. ex D. Dietr. (24 spp.)
        4. Bobgunnia J. H. Kirkbr. & Wiersema (2 spp.)
        5. Swartzia Schreb. (201 spp.)
        6. Bocoa Aubl. (4 spp.)
        7. Candolleodendron R. S. Cowan (1 sp.)
      3. Tribus Cladrastideae L.Duan & J.Wen
        1. Styphnolobium Schott (7 spp.)
        2. Cladrastis Raf. (7 spp.)
        3. Pickeringia Nutt. ex Torr. & A. Gray (1 sp.)
      4. Tribus "50-kb-Inversion-clade"
        1. Subtribus bazalni genera
          1. Amphimas Pierre ex Dalla Torre & Harms (3 spp.)
        2. Subtribus Dermatophyllum clade
          1. Dermatophyllum Scheele (6 spp.)
        3. Subtribus Lecointea clade
          1. Harleyodendron R. S. Cowan (1 sp.)
          2. Uribea Dugand & Romero (1 sp.)
          3. Holocalyx Micheli (1 sp.)
          4. Lecointea Ducke (7 spp.)
          5. Exostyles Schott ex Spreng. (4 spp.)
          6. Zollernia Maxim. Wied. & Nees (12 spp.)
        4. Subtribus Vataireoid clade
          1. Sweetia Spreng. (1 sp.)
          2. Vataireopsis Ducke (4 spp.)
          3. Vatairea Aubl. (8 spp.)
          4. Luetzelburgia Harms (15 spp.)
        5. Subtribus Andiroid clade
          1. Hymenolobium Benth. ex Mart. (16 spp.)
          2. Andira Juss. (30 spp.)
          3. Aldina Endl. (23 spp.)
          4. Uleanthus Harms (1 sp.)
      5. Tribus Genistoid s. lat. clade
        1. Subtribus Ormosiinae
          1. Panurea Spruce ex Benth. & Hook. fil. (2 spp.)
          2. Clathrotropis (Benth.) Harms (5 spp.)
          3. Spirotropis Tul. (1 sp.)
          4. Ormosia G. Jacks. (135 spp.)
        2. Subtribus Clade nov.
          1. Camoensia Welw. ex Benth. & Hook. fil. (2 spp.)
          2. Pericopsis Thwaites (4 spp.)
        3. Subtribus Bowdichia clade
          1. Bowdichia Kunth (3 spp.)
          2. Leptolobium Vogel (12 spp.)
          3. Guianodendron Sch. Rodr. & A. M. G. Azevedo (1 sp.)
          4. Staminodianthus D. B. O. S. Cardoso & H. C. Lima (3 spp.)
          5. Diplotropis Benth. (10 spp.)
        4. Subtribus Brongniartiinae Hutch.
          1. Haplormosia Harms (1 sp.)
          2. Poecilanthe Benth. (10 spp.)
          3. Amphiodon Huber (1 sp.)
          4. Tabaroa L. P. Queiroz, G. P. Lewis & M. F. Wojc. (1 sp.)
          5. Harpalyce Moc. & Sessé ex DC. (37 spp.)
          6. Limadendron Meireles & A. M. G. Azevedo (2 spp.)
          7. Behaimia Griseb. (1 sp.)
          8. Cyclolobium Benth. (1 sp.)
          9. Brongniartia Kunth (63 spp.)
          10. Templetonia R. Br. (13 spp.)
          11. Cristonia J. H. Ross (2 spp.)
          12. Plagiocarpus Benth. (7 spp.)
          13. Lamprolobium Benth. (2 spp.)
          14. Thinicola J. H. Ross (1 sp.)
          15. Hovea R. Br. (34 spp.)
      6. Tribus Sophoreae Spreng. ex DC.
        1. Bolusanthus Harms (1 sp.)
        2. Platycelyphium Harms (1 sp.)
        3. Dicraeopetalum Harms (3 spp.)
        4. Maackia Rupr. & Maxim. (9 spp.)
        5. Baptisia Vent. (15 spp.)
        6. Thermopsis R. Br. (27 spp.)
        7. Piptanthus Sweet (2 spp.)
        8. Anagyris L. (2 spp.)
        9. Ammopiptanthus S. H. Cheng (2 spp.)
        10. Sophora L. (68 spp.)
        11. Ammodendron Fisch. ex DC. (4 spp.)
        12. Salweenia Baker fil. (2 spp.)
      7. Tribus Euchresteae Ohashi
        1. Euchresta Benn. (4 spp.)
      8. Tribus Podalyrieae Benth.
        1. Cadia Forssk. (8 spp.)
        2. Xiphotheca Eckl. & Zeyh. (10 spp.)
        3. Virgilia Lam. (2 spp.)
        4. Stirtonanthus B.-E. van Wyk & A. L. Schutte (3 spp.)
        5. Podalyria Lam. ex Willd. (27 spp.)
        6. Liparia L. (12 spp.)
        7. Priestleya DC. (8 spp.)
        8. Cyclopia Vent. (26 spp.)
        9. Calpurnia E. Mey. (9 spp.)
        10. Amphithalea Eckl. & Zeyh. (43 spp.)
      9. Tribus Crotalarieae Hutch.
        1. Euchlora Eckl. & Zeyh. (1 sp.)
        2. Bolusia Benth. (8 spp.)
        3. Crotalaria L. (705 spp.)
        4. Heylandia DC. (2 spp.)
        5. Ezoloba B.-E. van Wyk & Boatwr. (1 sp.)
        6. Leobordea Delile (49 spp.)
        7. Listia E. Mey. (7 spp.)
        8. Lotononis (DC.) Eckl. & Zeyh. (96 spp.)
        9. Pearsonia Dümmer (13 spp.)
        10. Rothia Pers. (2 spp.)
        11. Robynsiophyton R. Wilczek (1 sp.)
        12. Aspalathus L. (291 spp.)
        13. Lebeckia Thunb. (22 spp.)
        14. Wiborgiella Boatwr. & B.-E. van Wyk (10 spp.)
        15. Rafnia Thunb. (21 spp.)
        16. Calobota Eckl. & Zeyh. (16 spp.)
        17. Wiborgia Thunb. (10 spp.)
      10. Tribus Genisteae Bronn
        1. Oberholzeria Swanepoel, M. M. le Roux, M. F. Wojc. & A. E. van Wyk (1 sp.)
        2. Melolobium Eckl. & Zeyh. (15 spp.)
        3. Dichilus DC. (5 spp.)
        4. Polhillia C. H. Stirt. (12 spp.)
        5. Argyrolobium Eckl. & Zeyh. (89 spp.)
        6. Lupinus L. (595 spp.)
        7. Anarthrophyllum Benth. (15 spp.)
        8. Sellocharis Taub. (1 sp.)
        9. Adenocarpus DC. (19 spp.)
        10. Cytisophyllum O. Láng (1 sp.)
        11. Petteria C. Presl (1 sp.)
        12. Laburnum Fabr. (2 spp.)
        13. Podocytisus Boiss. & Heldr. (1 sp.)
        14. Cytisus L. (72 spp.)
        15. Calicotome Link (5 spp.)
        16. Erinacea Adans. (1 sp.)
        17. Genista L. (152 spp.)
        18. Spartium L. (1 sp.)
        19. Stauracanthus Link (3 spp.)
        20. Ulex L. (15 spp.)
      11. Tribus Amorpheae Boriss.
        1. Psorothamnus Rydb. (12 spp.)
        2. Dalea L. (197 spp.)
        3. Marina Liebm. (40 spp.)
        4. Apoplanesia C. Presl (2 spp.)
        5. Amorpha L. (15 spp.)
        6. Parryella Torr. & A. Gray ex A. Gray (1 sp.)
        7. Errazurizia Phil. (4 spp.)
        8. Eysenhardtia Kunth (13 spp.)
      12. Tribus Dalbergieae DC.
        1. Subtribus Adesmiinae
          1. Adesmia DC. (208 spp.)
        2. Subtribus Poiretiinae
          1. Amicia Kunth (7 spp.)
          2. Zornia J. F. Gmel. (99 spp.)
          3. Poiretia Vent. (12 spp.)
          4. Nissolia Jacq. (33 spp.)
        3. Subtribus Clade nov.
          1. Weberbauerella Ulbr. (3 spp.)
        4. Subtribus Ormocarpinae Rudd
          1. Diphysa Jacq. (21 spp.)
          2. Zygocarpum Thulin & Lavin (6 spp.)
          3. Pictetia DC. (8 spp.)
          4. Ormocarpum P. Beauv. (19 spp.)
          5. Ormocarpopsis R. Vig. (8 spp.)
          6. Peltiera Labat & Du Puy (1 sp.)
        5. Subtribus Aeschynomeninae
          1. Aeschynomene L. (113 spp.)
          2. Soemmeringia Mart. (1 sp.)
          3. Geissaspis Wight & Arn. (2 spp.)
          4. Cyclocarpa Afzel. ex Baker (1 sp.)
          5. Smithia Aiton (19 spp.)
          6. Kotschya Endl. (30 spp.)
          7. Humularia P. A. Duvign. (33 spp.)
          8. Bryaspis P. A. Duvign. (2 spp.)
        6. Subtribus Dalbergiinae
          1. Dalbergia L. fil. (284 spp.)
          2. Ctenodon Baill. (66 spp.)
          3. Machaerium Pers. (135 spp.)
      13. Tribus Pterocarpus clade
        1. Subtribus Discolobiinae
          1. Riedeliella Harms (3 spp.)
          2. Discolobium Benth. (6 spp.)
        2. Subtribus Stylosanthinae
          1. Cascaronia Griseb. (1 sp.)
          2. Geoffroea Jacq. (3 spp.)
          3. Fissicalyx Benth. (1 sp.)
          4. Fiebrigiella Harms (1 sp.)
          5. Chapmannia Torr. & A. Gray (6 spp.)
          6. Pachecoa Standl. & Steyerm. (1 sp.)
          7. Stylosanthes Sw. (52 spp.)
          8. Arachis L. (83 spp.)
        3. Subtribus nov.
          1. Grazielodendron H. C. Lima (1 sp.)
          2. Platymiscium Vogel (19 spp.)
        4. Subtribus Bryinae B. G. Schub.
          1. Cranocarpus Benth. (3 spp.)
          2. Brya P. Browne (7 spp.)
          3. Phylacium Benn. (2 spp.)
          4. Neocollettia Hemsl. (1 sp.)
        5. Subtribus nov.
          1. Acosmium Schott (4 spp.)
        6. Subtribus nov.
          1. Platypodium Vogel (1 sp.)
          2. Inocarpus J. R. Forst. & G. Forst. (3 spp.)
          3. Maraniona C. E. Hughes, G. P. Lewis, Daza & Reynel (1 sp.)
          4. Tipuana (Benth.) Benth. (1 sp.)
          5. Ramorinoa Speg. (1 sp.)
          6. Centrolobium Mart. ex Benth. (7 spp.)
          7. Paramachaerium Ducke (5 spp.)
          8. Etaballia Benth. (1 sp.)
          9. Pterocarpus Jacq. (41 spp.)
      14. Tribus Baphia group
        1. Dalhousiea Wall. ex Benth. (3 spp.)
        2. Airyantha Brummitt (2 spp.)
        3. Leucomphalos Benth. ex Planch. (5 spp.)
        4. Bowringia Champ. & Benth. (1 sp.)
        5. Baphia Afzel. ex Lodd. (48 spp.)
        6. Baphiastrum Harms (1 sp.)
        7. Baphiopsis Benth. ex Baker (1 sp.)
      15. Tribus Hypocalypteae A. L. Schutte
        1. Hypocalyptus Thunb. (3 spp.)
      16. Tribus Bossiaeeae Hutch.
        1. Gompholobium Sm. (49 spp.)
        2. Sphaerolobium Sm. (20 spp.)
        3. Erichsenia Hemsl. (1 sp.)
        4. Viminaria Sm. (1 sp.)
        5. Daviesia Sm. (131 spp.)
        6. Goodia Salisb. (5 spp.)
        7. Paragoodia I. Thomps. (1 sp.)
        8. Bossiaea Vent. (78 spp.)
        9. Platylobium Sm. (8 spp.)
        10. Muelleranthus Hutch. (4 spp.)
        11. Ptychosema Benth. (1 sp.)
        12. Aenictophyton A. T. Lee (2 spp.)
      17. Tribus Mirbelieae (Benth.) Polhill & Crisp
        1. Isotropis Benth. (16 spp.)
        2. Leptosema Benth. (11 spp.)
        3. Latrobea Meisn. (8 spp.)
        4. Jacksonia R. Br. (80 spp.)
        5. Eutaxia R. Br. (21 spp.)
        6. Dillwynia Sm. (27 spp.)
        7. Almaleea Crisp & P. H. Weston (5 spp.)
        8. Pultenaea Sm. (127 spp.)
        9. Aotus Sm. (17 spp.)
        10. Euchilopsis F. Muell. (1 sp.)
        11. Phyllota (DC.) Benth. (10 spp.)
        12. Urodon Turcz. (2 spp.)
        13. Stonesiella Crisp & P. H. Weston (1 sp.)
        14. Gastrolobium R. Br. (112 spp.)
        15. Chorizema Labill. (23 spp.)
        16. Oxylobium Andrews (12 spp.)
        17. Podolobium R. Br. (5 spp.)
        18. Mirbelia Sm. in Kon. & Sims (28 spp.)
      18. Tribus Indigofereae Benth.
        1. Phylloxylon Baill. (7 spp.)
        2. Indigofera L. (712 spp.)
        3. Cyamopsis DC. (4 spp.)
        4. Indigastrum Jaub. & Spach (9 spp.)
        5. Rhynchotropis Harms (2 spp.)
        6. Microcharis Benth. (36 spp.)
      19. Tribus Basal Millettioids (BMP group)
        1. Schefflerodendron Harms (4 spp.)
        2. Dewevrea Micheli (2 spp.)
        3. Craibia Dunn (10 spp.)
        4. Disynstemon R. Vig. (1 sp.)
        5. Aganope Miq. (13 spp.)
        6. Burkilliodendron Sastry (1 sp.)
        7. Ostryocarpus Hook. fil. (2 spp.)
        8. Dalbergiella Baker fil. (3 spp.)
        9. Austrosteenisia R. Geesink (4 spp.)
        10. Platycyamus Benth. (2 spp.)
        11. Kunstleria Prain ex King (8 spp.)
        12. Craspedolobium Harms (1 sp.)
      20. Tribus Abreae Hutch.
        1. Genus Abrus Adans. (17 spp.)
        2. Subtribus Diocleinae
          1. Canavalia DC. (61 spp.)
          2. Camptosema Hook. & Arn. (13 spp.)
          3. Galactia P. Browne (119 spp.)
          4. Lackeya Fortunato, L. P. Queiroz & G. P. Lewis (1 sp.)
          5. Collaea DC. (6 spp.)
          6. Cratylia Mart. ex Benth. (5 spp.)
          7. Cymbosema Benth. (1 sp.)
          8. Cleobulia Mart. ex Benth. (4 spp.)
          9. Dioclea Kunth (14 spp.)
          10. Macropsychanthus Harms (49 spp.)
        3. Subtribus Clitoriinae
          1. Clitoria L. (63 spp.)
          2. Centrosema (DC.) Benth. (42 spp.)
          3. Periandra Mart. ex Benth. (7 spp.)
          4. Clitoriopsis R. Wilczek (1 sp.)
          5. Apios Fabr. (8 spp.)
        4. Subtribus Ophrestiinae J. A. Lackey
          1. Cruddasia Prain (5 spp.)
          2. Ophrestia H. M. L. Forbes (14 spp.)
          3. Pseuderiosema Hauman (5 spp.)
      21. Tribus Millettieae Miq.
        1. Leptoderris Dunn (30 spp.)
        2. Philenoptera Fenzl (12 spp.)
        3. Platysepalum Welw. ex Baker (12 spp.)
        4. Imbralyx R. Geesink (9 spp.)
        5. Antheroporum Gagnep. (6 spp.)
        6. Huchimingia Z. Q. Song & Shi J. Li (5 spp.)
        7. Hesperothamnus Brandegee (5 spp.)
        8. Apurimacia Harms (2 spp.)
        9. Tephrosia Pers. (361 spp.)
        10. Ptycholobium Harms (3 spp.)
        11. Requienia DC. (3 spp.)
        12. Pyranthus Du Puy & Labat (6 spp.)
        13. Mundulea (DC.) Benth. (12 spp.)
        14. Chadsia Bojer (9 spp.)
        15. Derris Lour. (73 spp.)
        16. Ohashia X. Y. Zhu & R. P. Zhang (1 sp.)
        17. Sylvichadsia Du Puy & Labat (4 spp.)
        18. Pongamiopsis R. Vig. (5 spp.)
        19. Piscidia L. (7 spp.)
        20. Millettia Wight & Arn. (193 spp.)
        21. Pongamia Vent. (1 sp.)
        22. Fordia Hemsl. ex Forbes & Hemsl. (10 spp.)
        23. Ibatiria W. E. Cooper (1 sp.)
        24. Deguelia Aubl. (23 spp.)
        25. Brachypterum (Wight & Arn.) Benth. (12 spp.)
        26. Muellera L. fil. (31 spp.)
        27. Dahlstedtia Malme (15 spp.)
        28. Lonchocarpus Kunth (159 spp.)
      22. Tribus Desmodieae Hutch.
        1. Subtribus Lespedezinae (Hutch.) B. G. Schub.
          1. Lespedeza Michx. (48 spp.)
          2. Kummerowia Schindl. (2 spp.)
          3. Campylotropis Bunge (41 spp.)
        2. Subtribus Desmodiinae
          1. Hylodesmum H. Ohashi & R. R. Mill (12 spp.)
          2. Trifidacanthus Merr. (1 sp.)
          3. Pseudarthria Wight & Arn. (7 spp.)
          4. Pleurolobus J. St.-Hil. (6 spp.)
          5. Polhillides H. Ohashi & K. Ohashi (1 sp.)
          6. Maekawaea H.Ohashi & K.Ohashi (3 spp.)
          7. Desmodium Desv. (186 spp.)
          8. Pedleya H. Ohashi & K. Ohashi (1 sp.)
          9. Pullenia H. Ohashi & K. Ohashi (1 sp.)
          10. Bouffordia H. Ohashi & K. Ohashi (1 sp.)
          11. Desmodiopsis (Schindl.) H. Ohashi & K. Ohashi (1 sp.)
          12. Huangtcia H. Ohashi & K. Ohashi (2 spp.)
          13. Oxytes (Schindl.) H. Ohashi & K. Ohashi (4 spp.)
          14. Tateishia H. Ohashi & K. Ohashi (3 spp.)
          15. Sohmaea H. Ohashi & K. Ohashi (8 spp.)
          16. Grona Lour. (48 spp.)
          17. Holtzea Schindl. (1 sp.)
          18. Ototropis Nees (14 spp.)
          19. Codariocalyx Hassk. (2 spp.)
          20. Leptodesmia (Benth.) Benth. (4 spp.)
          21. Pycnospora R. Br. ex Wight & Arn. (1 sp.)
          22. Mecopus Benn. (1 sp.)
          23. Alysicarpus Neck. (38 spp.)
          24. Desmodiastrum (Prain) A. Pramanik & Thoth. (3 spp.)
          25. Melliniella Harms (1 sp.)
          26. Eleiotis DC. (2 spp.)
          27. Hegnera Schindl. (1 sp.)
          28. Uraria Desv. (22 spp.)
          29. Urariopsis Schindl. (2 spp.)
          30. Christia Moench (11 spp.)
          31. Ougeinia Benth. (1 sp.)
          32. Aphyllodium (DC.) Gagnep. (9 spp.)
          33. Tadehagi H. Ohashi (8 spp.)
          34. Akschindlium H. Ohashi (1 sp.)
          35. Droogmansia De Wild. (22 spp.)
          36. Dendrolobium (Wight & Arn.) Benth. (18 spp.)
          37. Phyllodium Desv. (7 spp.)
          38. Ohwia H. Ohashi (2 spp.)
          39. Hanslia Schindl. (1 sp.)
          40. Verdesmum H. Ohashi & K. Ohashi (2 spp.)
          41. Nephrodesmus Schindl. (5 spp.)
          42. Arthroclianthus Baill. (19 spp.)
          43. Monarthrocarpus Merr. (2 spp.)
        3. Subtribus Kennediinae
          1. Shuteria Wight & Arn. (5 spp.)
          2. Afroamphica H. Ohashi & K. Ohashi (1 sp.)
          3. Kennedia Vent. (15 spp.)
          4. Hardenbergia Benth. (3 spp.)
          5. Vandasina Rauschert (1 sp.)
        4. Subtribus nov.
          1. Haymondia A. N. Egan & B. Pan (1 sp.)
      23. Tribus Phaseoleae DC.
        1. Subtribus Basal Phaseoleae
          1. Butea J. Koenig ex Roxb. (4 spp.)
          2. Spatholobus Hassk. (34 spp.)
          3. Meizotropis Voigt (1 sp.)
        2. Subtribus Cajaninae
          1. Flemingia Roxb. ex W. T. Aiton (42 spp.)
          2. Dunbaria Wight & Arn. (22 spp.)
          3. Cajanus DC. (33 spp.)
          4. Rhynchosia Lour. (257 spp.)
          5. Nomismia Wight & Arn. (1 sp.)
          6. Bolusafra Kuntze (1 sp.)
          7. Eriosema (DC.) G. Don (163 spp.)
          8. Adenodolichos Harms (22 spp.)
          9. Paracalyx Ali (5 spp.)
        3. Subtribus Erythrininae
          1. Erythrina L. (124 spp.)
          2. Rhodopis Urb (1 sp.)
          3. Neorudolphia Britton (1 sp.)
          4. Mucuna Adans. (117 spp.)
          5. Cochlianthus Benth. (2 spp.)
          6. Psophocarpus Neck. (9 spp.)
          7. Dysolobium (Benth.) Prain (6 spp.)
          8. Otoptera DC. (2 spp.)
          9. Decorsea R. Vig. (6 spp.)
        4. Subtribus nov.
          1. Strongylodon Vogel (15 spp.)
        5. Subtribus Phaseolinae
          1. Sphenostylis E. Mey. (8 spp.)
          2. Nesphostylis Verdc. (4 spp.)
          3. Alistilus N. E. Br. (3 spp.)
          4. Austrodolichos Verdc. (1 sp.)
          5. Wajira Thulin (5 spp.)
          6. Macrotyloma (Wight & Arn.) Verdc. (24 spp.)
          7. Dolichos L. (69 spp.)
          8. Dipogon Liebm. (1 sp.)
          9. Lablab Adans. (1 sp.)
          10. Spathionema Taub. (1 sp.)
          11. Physostigma Balf. (5 spp.)
          12. Vatovaea Chiov. apud Chiarugi (1 sp.)
          13. Vigna Savi (111 spp.)
          14. Oxyrhynchus Brandegee (4 spp.)
          15. Phaseolus L. (84 spp.)
          16. Ramirezella Rose (8 spp.)
          17. Condylostylis Piper (2 spp.)
          18. Ancistrotropis A. Delgado (6 spp.)
          19. Sigmoidotropis (Piper) A. Delgado (9 spp.)
          20. Helicotropis A. Delgado (4 spp.)
          21. Leptospron (Benth. & Hook. fil.) A. Delgado (2 spp.)
          22. Macroptilium (Benth.) Urb. (22 spp.)
          23. Dolichopsis Hassl. (2 spp.)
          24. Mysanthus G. P. Lewis & A. Delgado (1 sp.)
          25. Oryxis A. Delgado & G. P. Lewis (1 sp.)
          26. Strophostyles Elliott (3 spp.)
        6. Subtribus Glycininae
          1. Mastersia Benth. (2 spp.)
          2. Diphyllarium Gagnep. (1 sp.)
          3. Toxicopueraria A. N. Egan & B. Pan (2 spp.)
          4. Cologania Kunth (16 spp.)
          5. Harashuteria K. Ohashi & H. Ohashi (1 sp.)
          6. Neorautanenia Schinz (3 spp.)
          7. Herpyza Sauvalle (1 sp.)
          8. Pachyrhizus A. Rich. ex DC. (5 spp.)
          9. Calopogonium Desv. (9 spp.)
          10. Neonotonia Lackey (2 spp.)
          11. Teyleria Backer (4 spp.)
          12. Pseudovigna (Harms) Verdc. (3 spp.)
          13. Eminia Taub. (4 spp.)
          14. Pseudeminia Verdc. (4 spp.)
          15. Sinodolichos Verdc. (2 spp.)
          16. Neustanthus Benth. (1 sp.)
          17. Dumasia DC. (11 spp.)
          18. Ladeania A. N. Egan & Reveal (2 spp.)
          19. Rupertia Grimes (3 spp.)
          20. Pediomelum Rydb. (25 spp.)
          21. Cullen Medik. (35 spp.)
          22. Orbexilum Raf. (12 spp.)
          23. Bituminaria Heist. ex Fabr. (10 spp.)
          24. Hoita Rydb. (3 spp.)
          25. Otholobium C. H. Stirt. (63 spp.)
          26. Psoralea L. (68 spp.)
          27. Glycine L. (29 spp.)
          28. Amphicarpaea Elliott (4 spp.)
          29. Teramnus P. Browne (9 spp.)
          30. Nogra Merr. (4 spp.)
          31. Pueraria DC. (17 spp.)
      24. Tribus Loteae DC.
        1. Podolotus Royle ex Benth. (1 sp.)
        2. Coronilla L. (11 spp.)
        3. Securigera DC. (13 spp.)
        4. Scorpiurus L. (2 spp.)
        5. Hippocrepis L. (35 spp.)
        6. Pseudolotus Rech. fil. (2 spp.)
        7. Antiopetitia A. Rich. (1 sp.)
        8. Anthyllis L. (20 spp.)
        9. Hymenocarpos Savi (4 spp.)
        10. Lotus L. (133 spp.)
        11. Tripodion Medik. (1 sp.)
        12. Cytisopsis Jaub. & Spach (2 spp.)
        13. Hammatolobium Fenzl (2 spp.)
        14. Hosackia Douglas ex Benth. (13 spp.)
        15. Ornithopus L. (6 spp.)
        16. Acmispon Raf. (36 spp.)
        17. Kebirita Kramina & D. D. Sokoloff (1 sp.)
        18. Dorycnopsis Boiss. (1 sp.)
        19. Vermifrux J. B. Gillett (1 sp.)
      25. Tribus Sesbanieae Hutch.
        1. Sesbania Scop. (62 spp.)
        2. Glottidium Desv. (1 sp.)
      26. Tribus Robinieae Hutch.
        1. Hebestigma Urb. (1 sp.)
        2. Lennea Klotzsch (3 spp.)
        3. Olneya A. Gray (1 sp.)
        4. Coursetia DC. (39 spp.)
        5. Sphinctospermum Rose (1 sp.)
        6. Genistidium I. M. Johnst. (1 sp.)
        7. Robinia L. (4 spp.)
        8. Poissonia Baill. (4 spp.)
        9. Peteria A. Gray (4 spp.)
        10. Gliricidia Kunth (4 spp.)
        11. Hybosema Harms (1 sp.)
        12. Poitea Vent. (12 spp.)
      27. Tribus Adinobotryeae
        1. Adinobotrys Dunn (4 spp.)
      28. Tribus Glycyrrhizeae
        1. Glycyrrhiza L. (28 spp.)
      29. Tribus Wisterieae
        1. Sarcodum Lour. (3 spp.)
        2. Endosamara R. Geesink (1 sp.)
        3. Sigmoidala J. Compton & Schrire (1 sp.)
        4. Nanhaia J. Compton & Schrire (2 spp.)
        5. Wisteriopsis J. Compton & Schrire (5 spp.)
        6. Callerya Endl. (14 spp.)
        7. Villosocallerya L. Duan, J. Compton & Schrire (1 sp.)
        8. Serawaia J. Compton & Schrire (1 sp.)
        9. Whitfordiodendron Elmer (4 spp.)
        10. Kanburia J. Compton, Mattapha, Sirich. & Schrire (2 spp.)
        11. Afgekia Craib (2 spp.)
        12. Padbruggea Miq. (3 spp.)
        13. Austrocallerya J. Compton & Schrire (3 spp.)
        14. Wisteria Nutt. (4 spp.)
      30. Tribus Galegeae s. lat.
        1. Subtribus Astragalinae
          1. Gueldenstaedtia Fisch. (4 spp.)
          2. Chesneya Endl. (38 spp.)
          3. Caragana Fabr. (91 spp.)
          4. Halimodendron DC. (1 sp.)
          5. Astragalus L. (3042 spp.)
          6. Calophaca Fisch. (8 spp.)
          7. Chesniella Boriss. (7 spp.)
          8. Erophaca Boiss. (1 sp.)
          9. Tibetia (Ali) H. P. Tsui (5 spp.)
          10. Oxytropis DC. (603 spp.)
        2. Subtribus Hedysarinae DC.
          1. Alhagi Gagnebin (3 spp.)
          2. Hedysarum L. (218 spp.)
          3. Taverniera DC. (15 spp.)
          4. Ebenus L. (20 spp.)
          5. Sulla Medik. (7 spp.)
          6. Eversmannia Bunge (4 spp.)
          7. Corethrodendron Fisch. & Basiner (5 spp.)
          8. Onobrychis Mill. (195 spp.)
        3. Subtribus Coluteinae
          1. Podlechiella Maassoumi & Kaz. Osaloo (1 sp.)
          2. Streblorrhiza Endl. (1 sp.)
          3. Carmichaelia R. Br. (24 spp.)
          4. Willdampia A. S. George (1 sp.)
          5. Clianthus Banks & Sol. ex G. Don (3 spp.)
          6. Montigena Heenan (1 sp.)
          7. Swainsona Salisb. (80 spp.)
          8. Phyllolobium Fisch. (23 spp.)
          9. Lessertia DC. (60 spp.)
          10. Sphaerophysa DC. (2 spp.)
          11. Oreophysa (Bunge ex Boiss.) Bornm. (1 sp.)
          12. Smirnovia Bunge (1 sp.)
          13. Eremosparton Fisch. & C. A. Mey. (3 spp.)
          14. Colutea L. (26 spp.)
        4. Subtribus Parochetinae Chaudhary & Sanjappa
          1. Parochetus Buch.-Ham. ex D. Don (2 spp.)
        5. Subtribus Galeginae s. str.
          1. Galega L. (8 spp.)
      31. Tribus Cicereae Alef.
        1. Cicer L. (45 spp.)
      32. Tribus Trifolieae Endl.
        1. Trifolium L. (279 spp.)
      33. Tribus Fabeae Rchb.
        1. Vicia L. (228 spp.)
        2. Ervilia Link (9 spp.)
        3. Ervum L. (3 spp.)
        4. Lathyrus L. (184 spp.)
      34. Tribus Ononideae (Hutch.) Yakovlev
        1. Ononis L. (92 spp.)
      35. Tribus Trigonelleae E. Small
        1. Trigonella L. (116 spp.)
        2. Melilotus Mill. (23 spp.)
        3. Medicago L. (84 spp.)

FosiliUredi

ZanimljivostiUredi

IzvoriUredi

  1. (engl.) Ujedinjeni narodi, Promatranja: UN-ove međunarodne godine, 29. travnja 2016.(pristupljeno 1. siječnja 2017.)

Vanjske povezniceUredi

 U Wikimedijinu spremniku nalazi se članak na temu: Mahunarke
 U Wikimedijinu spremniku nalazi se još gradiva na temu: Mahunarke
 Wikivrste imaju podatke o: Mahunarke



  Nedovršeni članak Mahunarke koji govori o biljkama treba dopuniti. Dopunite ga prema pravilima Wikipedije.